fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Bank Światowy: awans Polski w rankingu Doing Business

W rankingu Doing Business Polska 2017 zajęła 24. miejsce
Fotorzepa/Jerzy Dudek
W rankingu Doing Business Polska 2017 zajęła 24. miejsce - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Banku Światowego. Awans o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego możliwy był dzięki wprowadzeniu nowego prawa restrukturyzacyjnego i nowelizacji prawa budowlanego.

Do poprawy wyniku Polski w tym roku przyczyniło się obowiązujące od początku 2016 r. prawo restrukturyzacyjne ułatwiające wierzycielom dochodzenie roszczeń, przyspieszające postępowania i dające stronom większy wpływ na przebieg tych postępowań. Nowe prawo restrukturyzacyjne przewiduje powołanie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości oraz określa zasady wynagrodzenia syndyka – wyjaśnia w komunikacie Bank Światowy. Na wzór innych krajów ułatwiono w Polsce proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, rezygnując z przymusu dołączania do projektu budowlanego między innymi gwarancji dostawy i warunków przyłączenia mediów.

Najnowszy raport Doing Business 2017, który bierze pod uwagę okres od czerwca 2015 r. do czerwca 2016 r., wskazuje również na szereg obszarów, w których Polska mogłaby poprawić swoje wyniki. Wśród nich jest płacenie podatków, dochodzenie roszczeń oraz zakładanie spółki. Czynności te zajmują nadal więcej czasu niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Ponadto, większość przedsiębiorców nadal nie korzysta z możliwości szybszej i tańszej rejestracji spółki przez Internet.

„Internetowa rejestracja spółki możliwa jest już od kilku lat, a wciąż zbyt mało przedsiębiorców jest świadomych tej możliwości. Ten przykład pokazuje, że nie wystarczy uchwalenie przepisów, ale potrzebne jest ich skuteczne wdrożenie" - mówi Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego w Warszawie.

Doing Business to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków czy wymiany międzynarodowej. Raport wydawany jest nieprzerwanie od 2003 r. W tegorocznej edycji zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając lidera z ostatnich lat, czyli Singapur. Trzecia była Dania.

Pozycja Polski w poszczególnych kategoriach w rankingu Doing Business 2017 (w nawiasie zmiana w stosunku do wyniku z roku ubiegłego):

- zakładanie firmy – 107 (spadek o 22 pozycje)

 

- uzyskiwanie pozwolenia na budowę – 46 (awans o 6 pozycji)

 

- uzyskanie przyłączą elektrycznego – 46 (awans o 3 pozycje)

 

- rejestrowanie nieruchomości – 38 (awans o 3 pozycje)

 

- otrzymywanie kredytu – 19 (awans o 1 pozycję)

 

- ochrona inwestorów mniejszościowych – 49 (spadek o 7 pozycji)

 

- płacenie podatków – 58 (spadek o 11 pozycji)

 

- handel zagraniczny – 1 (bez zmian)

 

- dochodzenie należności z umów- 55 (bez zmian)

 

- procedury upadłościowe – 27 (awans o 5 pozycji).

Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju

Najnowszy raport Banku Światowego pokazuje, że Polska gospodarka zmierza w dobrą stronę. To sygnał dla inwestorów na całym świecie, że w naszym kraju opłaca się robić biznes. Jesteśmy liderem państw Grupy Wyszehradzkiej, zajmujemy 4. miejsce wśród krajów, które dołączyły do UE w tym stuleciu i 11. w całej Unii Europejskiej. Każdy awans, nawet o jedno miejsce, cieszy, bo im wyżej jest się w rankingu, tym trudniej awansować.

Dzięki rozwiązaniom dla firm, nad którymi pracuje rząd, mamy szansę na jeszcze wyższą punktację w 2017 r. W listopadzie zaprezentujemy "Konstytucję Biznesu" wraz z pakietem innych ustaw i rozwiązań systemowych dla firm. Na ukończeniu są rządowe prace nad ustawami, które m.in. zmniejszą uciążliwość kontroli u przedsiębiorców, dadzą ochronę przed zmianami interpretacji prawa, złagodzą obowiązki małych firm wynikające z prawa pracy i ułatwią odzyskiwanie długów. Pracujemy też nad rozwiązaniami umożliwiającymi płynną zmianę pokoleniową w firmach rodzinnych oraz nad prostą spółką akcyjną dedykowaną firmom na wczesnym etapie rozwoju. Dodajmy do tego reformę dyplomacji ekonomicznej, nowy system wspierania eksportu oraz elektronizację gospodarki. Wszystkie te zmiany znalazły się w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i teraz konsekwentnie je wdrażamy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA