fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

MFW może wstrzymać pomoc Ukrainie

123rf.com
Jeżeli do parlamentu trafi nowy projekt reformy podatkowej to Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie prześle kolejnej transzy kredytu.

Zapowiedziała to Nina Junanina szefowa parlamentarnej komisji ds polityki celnej i podatkowej po spotkaniu w szefem misji MFW na Ukrainie. Fundusz sceptycznie odnosi się do projektu reformy podatkowej autorstwa deputowanych do Rady Najwyższej.

- W listopadzie przyjeżdżają do Kijowa przedstawiciele bloku gospodarczego misji i są gotowi usiąść z nami do wyliczeń związanych z reformą. Jeżeli natomiast teraz projekt wpłynie do parlamentu, to misja MFW nie poprze takiej reformy. Będzie to mieć negatywny wpływ na kraje pożyczające Ukrainie i przysłuchujące się opinii misji MFW - ostrzegła Junanina, podała agencja Unian.

Zdaniem deputowanej, by nie było powodów do spekulacji, że zapowiadana reforma jest posunięciem politycznym przed zbliżającymi się wyborami; trzeba zarejestrować projekt w poniedziałek.

Projekt zakłada m.in. zmniejszenie od 1 stycznia 2016 r obciążeń podatkowych na fundusz wynagrodzeń a także zniesienie ulg w VAT na rolników i firm rolnych. Ma to zostać zastąpione dotacjami z budżetu; Tu jednak istnieje niebezpieczeństwo korupcji.

- Musimy jeszcze raz sprawdzić czy nie zostały jakieś przeoczone schematy korupcyjne z VAT. I jeżeli potrzeba na to czasu, by obniżyć VAT od 1 lipca czy października 2016 to deputowani są gotowi rozpatrzeć i te warianty - zapowiedziała Junanina.

W rankingu korupcji 2014 r Transparency International na 175 państw Ukraina jest najgorsza w Europie (142 miejsce). Reforma podatkowa na Ukrainie, zakłada powstanie nowego systemu fiskalnego od 1 stycznia 2016. Reforma bazuje na polskim modelu decentralizacji.

Ukraina czeka na trzecią transzę przyznanego w marcu kredytu (17,5 mld dol.). Pierwszą (5 mld dol.) dostała w marcu; drugą (1,7 mld dol.) w sierpniu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA