fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Pandemia bardziej zuboży świat niż globalny kryzys finansowy?

AFP
Z powodu zmiennej sytuacji na rynkach i ekonomicznych skutków koronawirusa w tym roku światowe bogactwo może zmniejszyć się o nawet 16 bilionów dolarów, szacują eksperci Boston Consulting Group. To o 6 bilionów dolarów więcej niż zabrał światowy kryzys finansowy.

W 2019 roku osobisty majątek finansowy w skali świata wyniósł 226 bilionów dolarów, 9,6 proc. więcej niż w roku poprzednim i był to najsilniejszy wzrost od 2005 roku.

W latach 2019 – 2024 tempo bogacenia się może obniżyć się do 1,4 proc., jeśli potwierdzi się najgorszy scenariusz BCG. Jeśli odbicie będzie szybkie tempo akumulacji bogactwa może sięgnąć około 4,5 proc. rocznie.

W przypadku słabszego tempa ożywienia najbardziej poszkodowani będą najzamożniejsi - milionerzy i miliarderzy - z powodu ich ekspozycji na rynek akcji i zmienność, wskazuje Anna Zakrewski, wiodąca współautorka raportu BCG, cytowana przez Bloomberga.

Dla chcących ulokować swoje pieniądze za granicą pierwszym wyborem pozostaje Szwajcaria, ale coraz bardziej zagrażają jej Hongkong i Singapur. Aktywa lokowane w tych centrach finansowych w okresie najbliższych pięciu lat będą rosły ponad dwa razy szybciej niż w przypadku Szwajcarii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA