fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

EBI udzielił Ukrainie kredytu na uporządkowanie śmieci we Lwowie

123RF
Europejski Bank Inwestycyjny wyda miastu 40 mln euro kredytu na uporządkowanie katastrofalnej sytuacji na miejskim wysypisku. Kosztowała ona życie czworga ludzi

Kredyt został udzielony na 25 lat z oprocentowaniem 1,5 proc. rocznie. Z przyznanej kwoty 10 mln euro władze Lwowa mają przeznaczyć na budowę spalarni a 30 mln euro na rekultywację dotychczasowego składowiska Grybowickiego, podała agencja Unian. W poniedziałek doszło tam do katastrofy. Na nadającym się od dawna do zamknięcia składowisku doszło do wielkiego pożaru. Po jego ugaszeniu nastąpiło gwałtowne przemieszczenie się ton odpadów. Przysypały one czworo ludzi - troje strażaków i pracownika służb komunalnych miasta. Ciała trzech martwych osób znaleziono; jedna osoba jest uznana za zaginioną.

Składowisko miejskich śmieci zostało ulokowane pod Lwowem na terenie składowiska twardych odpadów komunalnych byłego sowieckiego poligonu. Przez lata odpady miejskie były tam składowane z naruszeniem wszelkich norm i zasad. Brakowało ogrodzeń, hydrantów, ochrony środowiska.

Odrażający smród niósł się kilometry od tego położonego na wzgórzu miejsca. Deszcze wymywały szkodliwe związki; przy opadach potoki brudu zalewały okolicę. Mieszkańcy pobliskich wiosek przez lata bezskutecznie domagali się zamknięcia i rekultywacji terenu.

Władze Lwowa wyjaśniają, że obecnie składowisko jest zamknięte a miejskie śmieci trafiają na inne okoliczne składowiska (ich „standard" jest podobny).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA