Kredyt został udzielony na 25 lat z oprocentowaniem 1,5 proc. rocznie. Z przyznanej kwoty 10 mln euro władze Lwowa mają przeznaczyć na budowę spalarni a 30 mln euro na rekultywację dotychczasowego składowiska Grybowickiego, podała agencja Unian. W poniedziałek doszło tam do katastrofy. Na nadającym się od dawna do zamknięcia składowisku doszło do wielkiego pożaru. Po jego ugaszeniu nastąpiło gwałtowne przemieszczenie się ton odpadów. Przysypały one czworo ludzi - troje strażaków i pracownika służb komunalnych miasta. Ciała trzech martwych osób znaleziono; jedna osoba jest uznana za zaginioną.

Składowisko miejskich śmieci zostało ulokowane pod Lwowem na terenie składowiska twardych odpadów komunalnych byłego sowieckiego poligonu. Przez lata odpady miejskie były tam składowane z naruszeniem wszelkich norm i zasad. Brakowało ogrodzeń, hydrantów, ochrony środowiska.

Odrażający smród niósł się kilometry od tego położonego na wzgórzu miejsca. Deszcze wymywały szkodliwe związki; przy opadach potoki brudu zalewały okolicę. Mieszkańcy pobliskich wiosek przez lata bezskutecznie domagali się zamknięcia i rekultywacji terenu.

Władze Lwowa wyjaśniają, że obecnie składowisko jest zamknięte a miejskie śmieci trafiają na inne okoliczne składowiska (ich „standard" jest podobny).