fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Ukraińcy coraz lepiej czują się w Polsce

123rf.com
Wzrost płac przyczynia się do rosnącego zadowolenia pracowników z Ukrainy z pracy w naszym kraju. Teraz zadowolonych jest już 94 proc. z nich a prawie co drugi chciałby w Polsce zostać na stałe.
- Początkowo pracowników z Ukrainy zatrudniali przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy - głównie do prac sezonowych. Obecnie bardzo duże zainteresowanie pracownikami z Ukrainy notujemy wśród międzynarodowych korporacji, które dbają o atmosferę i stawiają na pozytywne relacje z pracownikami. Mają także większe doświadczenie w zarządzaniu wielokulturowym środowiskiem pracy, stąd prawdopodobne rosnące zadowolenie z relacji w miejscu pracy - twierdzi Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia Otto Work Force , komentując jej najnowsze badanie opinii pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce przeprowadzone na przełomie 2016/17 r, które objęło 500 osób.
Jednym z najważniejszych czynników zwiększających ich zadowolenie z pracy w naszym kraju są rosnące w ostatnich latach zarobki, kilkukrotnie wyższe niż na Ukrainie- które są głównym powodem migracji do Polski. Podczas gdy w grudniu 2015 r. otrzymywana płaca zadowalała co drugiego pracownika z Ukrainy, to na przełomie 2016/17 r – już 90 proc. Jak zaznacza Tomasz Dudek, od 2015 r. zarobki pracowników z Ukrainy zatrudnionych za pośrednictwem Otto Work Force wzrosły średnio o 300 zł, czyli więcej niż od 2016 r. wynosi minimalne wynagrodzenie na Ukrainie (1 450 UAH czyli ok. 220 zł.
Nie bez znaczenia jest też dobrze oceniane nastawienie Polaków do Ukraińców, którzy cenią sobie pozytywny stosunek Polaków do ich obecności w naszym kraju. 96 proc. badanych uważa, że Polska jest krajem otwartym na pracowników z Ukrainy (choć zdecydowanie twierdzi tak 26 proc. z nich), prawie dziewięciu na dziesięciu Ukraińców jest zadowolonych z relacji ze współpracownikami, a prawie tyle samo z przełożonym.
Wyraźnie zwiększyła się też grupa pracowników z Ukrainy, którzy pracują w Polsce zgodnie ze swoim wykształceniem- z 8 proc. pod koniec 2015 do 29 proc. na przełomie tego roku.
- Wzrost liczby osób zatrudnionych zgodnie z wykształceniem wskazuje na to, że pracodawcy coraz efektywniej wykorzystują potencjał imigrantów z Ukrainy. Zatrudnienie wykwalifikowanych imigrantów wpływa na wzrost innowacyjności i ogólny rozwój w przedsiębiorstwach – komentuje Tomasz Dudek. Dodaje, że przyjeżdżający do nas Ukraińcy są często dobrze lub bardzo dobrze wykształceni; w najnowszym badaniu 44 proc z nich miało wykształcenie wyższe, 20 proc. – średnie a 33 proc. zawodowe.
Tę zmianę potwierdzają też dane MRPiPS. Według nich liczba zezwoleń na stałą pracę wydanych specjalistom i menedżerom z Ukrainy wzrosła w latach 2013–2016 prawie czterokrotnie ( z 580 do prawie 2100).Rośnie też liczba specjalistów pracujących na tzw. oświadczenia ( sezonowo).
Zadowolenie z pracy w Polsce i pozytywne nastawienie Polaków do pracowników z Ukrainy zwiększają też ich chęci do zamieszkania u nas na stałe – obecnie już prawie co drugi (48 proc.) badanych pracowników planuje pozostać w Polsce na stałe- to aż o 38 pkt. proc. więcej niż pod koniec 2015 r.
Co byłoby dla nich zachęta do zamieszkania w naszym kraju na stałe? Obok większych zarobków (95 proc. badanych) istotna byłaby też gwarancja długotrwałego zatrudnienia (82 proc..) oraz możliwości rozwoju (42 proc.).
Chcąc zatrzymać pracowników z Ukrainy, na pewno trzeba zadbać o gwarancja długotrwałego zatrudnienia. Pod względem zarobków nie wygramy z rozwiniętymi krajami Unii, które od czerwca tego roku Ukraińcy będą już mogli odwiedzać bez wiz. Co prawda na razie bez zgody na pracę, ale z zatrudnieniem „na czarno" wielu z nich oswoiło się już w Polsce.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA