fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Turcja: Lira traciła nawet 15 procent

Bloomberg
Lira turecka traciła w poniedziałek nad ranem nawet 15 proc. wobec dolara. Jej kurs dochodził nawet do 8,48 lir za 1 USD, czyli niewiele go dzieliło od rekordu słabości (8,58 lir za 1 dolara). Później turecka waluta odrobiła część strat i rano jej kurs zszedł do 7,88 lir za 1 USD. Powodem tak silnego wstrząsu, było niespodziewane odwołanie prezesa Banku Centralnego Republiki Turcji.

Naci Agbal, prezes tureckiego banku centralnego, został odwołany w sobotę. Pełnił to stanowisko od listopada i za swoich rządów podniósł główną stopę procentową o łącznie 875 pb., do 19 proc. Do ostatniej podwyżki doszło w czwartek i była ona większa niż oczekiwał rynek. Inwestorzy dobrze oceniali Agbala i uważali, że będzie on strażnikiem monetarnej ortodoksji, podwyższającym stopy wbrew opinii prezydenta Recepa Erdogana.

Następcą Agbala został Sehap Kavicioglu, były parlamentarzysta rządzącej partii AKP. W poniedziałek rano zapewniał on, że bank centralny nie odejdzie od monetarnej ortodoksji. Kavicioglu jest już czwartym od 2019 r. prezesem tureckiego banku centralnego. Analitycy widzą w jego nominacji przejaw ograniczania niezależności Banku Centralnego Republiki Turcji.

- Ta decyzja jest niemal tak zła jak brexit i może zostać zaliczana do najgorszych decyzji w dziejach polityki prowadzonej przez państwa - twierdzi Timothy Ash, strateg Bluebay Asset Management.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA