fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Japonia szykuje nowy pakiet stymulacyjny o wartości 1,1 bln dolarów

AFP
Japoński rząd opracowuje nowy pakiet stymulacyjny o wartości 117 bln jenów (1,1 bln USD), który ma pomóc złagodzić ekonomiczne skutki wywołane pandemią koronawirusa.

Jest to już drugi tak ogromny pakiet, który zostanie wprowadzony w trzeciej pod względem wielkości gospodarce świata. Wartość planowanej stymulacji w połączeniu z poprzednimi pakietami wyniesie w sumie 234 bln jenów. Kwota ta stanowi około 40 proc. PKB Japonii.

Jak wynika z projektu budżetu, do którego dotarła agencja Reutersa, pakiet ma obejmować szereg gwarancji kredytowych. Ponadto m.in. 11,6 bln jenów zostanie przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej, a 2 bln jenów na dotacje dla firm. Środki zostaną przeznaczone także na opiekę zdrowotną i wsparcie dla studentów i samorządów.

- Musimy w każdy możliwy sposób chronić biznes i zatrudnienie w obliczu trudnej drogi. Musimy także podjąć wszelkie niezbędne środki, aby przygotować się na kolejną falę epidemii - powiedział Shinzo Abe, premier Japonii.

Aby sfinansować tak ambity plan, Japonia musi sięgnąć bo emisję obligacji na bezprecedensową skalę. Bank of Japan (BoJ) zwiększy emisję do ponad 200 bln jenów (1,9 bln UDS) w tym roku budżetowym. Jeszcze miesiąc temu japońskie ministerstwo finansów spodziewało się, że emisja sięgnie około 150 bln jenów.

Większa sprzedaż rządowych obligacji może wywrzeć presję na BoJ, aby ten zwiększył ilość skupowanych z rynku papierów dłużnych i zapobiegł wzrostowi rentowności. Bank centralny zwiększył już skup obligacji o terminie zapadalności od jednego do 10 lat, aby złagodzić skutki działań jakie podejmuje na rynku długu.

- Rynek oczekuje, że BoJ kupi więcej, ponieważ jego polityka pieniężna była mniej skuteczna w porównaniu ze środkami podjętymi przez Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny - powiedział Eiichiro Miura, dyrektor działu obligacji w Nissay Asset Management.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA