fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Tony Housh: Stosunki gospodarcze USA i Polski będą ewoluowały

tv.rp.pl
Polskie oddziały amerykański firm stanowią coraz ważniejsze elementy globalnych struktur tych firm – mówi Tony Housh, przewodniczący Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Rok temu Donald Trump został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

- Ten rok było dosyć dobry dla amerykańskiej gospodarki, ale to jest kontynuacja trendu z ostatnich 5 lat. Generalne wyniki są bardzo dobre dla biznesu - ocenił Housh.

Przyznał, że jest rozczarowany, iż wycofano Partnerstwo Transpacyficzne. - To daje innym krajom jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa, dużo większą rolę w budowaniu nowej struktury handlu w rejonie Azji i Pacyfiku. To może być długoterminowo kosztowne dla amerykańskich firm – mówił gość.

Przyznał, że w kolejnych latach stosunki gospodarcze między Polską i USA będą ewoluowały. - W kilku sektorach mamy problemy, ale pracujemy nad tym – stwierdził.

Zaznaczył, że coraz więcej jest inwestycji w Polsce w badania i rozwój. - Bardzo wysoki poziom inwestycji jest w sektorze teleinformatycznym. Jest szansa na współpracę przy cyberbezpieczeństwie – mówił.

- Polskie oddziały amerykański firm stanowią coraz ważniejsze elementy globalnych struktur tych firm – dodał.

Z punktu widzenia amerykańskich inwestorów w Polce jest dobra sytuacja, bo w gospodarce nie dominuje jeden sektor. - To zmniejsza ryzyko dla inwestorów - ocenił Housh.

Gość przyznał, że czasami jest konflikt między Unią Europejską a Stanami. Warto pamiętać, że to jest największy system handlu na świecie – stwierdził.

Housh ocenił, że dla Trumpa nadchodzi ciężki czas, bo trudno pogodzić sprawy krajowe przed następnymi wyborami i tym co jest najlepsze w długoterminowych perspektywach rozwoju gospodarki.

- Jestem optymistycznie nastawiony do przyszłych stosunków między Stanami i Polską – prognozował.

Zaznaczył, że w 2018 r. najważniejsze w USA będą wybory do Izby Reprezentantów. - To zdecyduje, co Trump będzie mógł zrobić w reszcie kadencji – podsumował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA