fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Liliana Anam: Kobiety mogłyby przyspieszyć wzrost PKB

tv.rp.pl
Gdyby zaktywizować kobiety na świecie i w Polsce, to o jedną czwartą wzrost PKB byłby większy – mówi Liliana Anam, menedżer zarządzający CSRinfo, gość programu Michała Niewiadomskiego.

<iframe src="https://get.x-link.pl/bd92c9b5-bf8e-1a31-a68d-89037ae03820,3caca7de-35ed-f8a2-bdb2-8ca0ad3ce417,embed.html" width="650" height="365" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen=""></iframe>

Raport CSR Outlook 2017 pokazuje trendy biznesowe na obecny rok.

- Zidentyfikowaliśmy w tym roku 3 główne trendy. Są to: gospodarka cyrkuralna, jakość życia w miastach i różnorodność, koncentrująca się na kobietach w biznesie – wyliczyła Anam.

Ekonomia cyrkularna

Gość tłumaczyła, że jest to typ gospodarki, który stawia na jak najdłuższe wykorzystanie produktu czy usługi oraz największe ograniczanie zasobów. - Ta gospodarka bliższa była naszym babciom i dziadkom, którzy starali się, żeby dany produkt jak najdłużej utrzymać – mówiła.

- Takie podejście było dla nas całkiem bliskie. Nie mamy aż tak dużo do odrobienia w takich zachowaniach konsumenckich jak kraje zachodnie, które są przyzwyczajone do tego, że jak coś kupią to po dwóch miesiącach wyrzucają, a nie naprawiają – dodała.

Przyznała, że dla biznesu gospodarka cyrkuralna powoduje dalekosiężne skutki w myśleniu o modelu.

Przypomniała, że od 2000 r. wzrost o 1 proc. PKB jest okupowany dwukrotnym wzrostem cen surowców. - Wzrost w gospodarce jak mamy teraz coraz więcej nas kosztuje – oceniła Anam.

Podała przykład, że w Europie samochód średnio ma 5 miejsc, a statystycznie tylko półtora osoby jeździ na jedną podróż. - 5 proc. zajmuje nam jazda, 1 proc. to jest stanie w korku, 1,6 proc. szukanie parkingu, a 92 proc. czasu samochód spędza na parkingu. To jest nieefektywne użytkowanie samochodu. Tak jest też z innymi produktami – oceniła.

Gość zwróciła uwagę na nowe modele biznesowe, które się pojawiają. - Chodzi o współdzielenie przestrzeni czy wykorzystywanie odpadów z produkcji do budowy nowych produktów – mówiła.

- Więcej dzisiaj cennych materiałów znajdujemy na wysypiskach śmieci niż w kopalniach – dodała.

Zrównoważony rozwój miast

Anam podkreśliła, że w mieście skupiają się wszystkie problemy i muszą być szybciej rozwiązywane niż na poziomie państwa.

- Mimo, że miasta zajmują 2 proc. powierzchni ziemi to w 2050 r. 70 proc. ludzkości będzie mieszkało w miastach – prognozowała.

- Większość osób będzie się przenosiła do miast, więc będzie presja na usługi jakie miasto świadczy. Kilka miast idzie też w kierunku ekonomii cyrkularnej – dodała.

Gość podała, że za 13 lat ponad 60 proc. światowego PKB będzie generowane tylko w 750 największych miastach.

Różnorodność w biznesie

Anam podała, że odkryto, iż kiedy zespół w firmie jest różnorodny, czyli składa się z kobiet i mężczyzn, osób w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami, generuje lepsze pomysły i lepiej działa.

- W badaniu skupiliśmy się na kobietach. Gdyby zaktywizować kobiety na świecie i w Polsce, to o jedną czwartą wzrost PKB byłby większy – mówiła.

- W Polsce gubimy kobiety. Bardzo wiele kobiet jest absolwentkami uczelni wyższych. Udział procentowy kobiet dalej, idąc przez stanowiska kierownicze, spada. Kończą wyższe uczelnie a potem gdzieś giną – dodała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA