fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Alior i JSW zostaną „zdegradowane” w indeksach MSCI

Bloomberg
Alior Bank i Jastrzębska Spółka Węglowa opuszczą indeks MSCI Poland. Zaskakujący jest awans do tego wskaźnika AmRestu, którego akcje drożeją.

W ramach kwartalnej rewizji Alior Bank i JSW opuszczą indeks MSCI Poland, a wejdzie do niego AmRest - poinformowano na stronie internetowej MSCI. Zmiany wejdą w życie po sesji 26 listopada (wtorek). Alior i JSW zostaną „zdegradowane" do indeksu polskiego MSCI Small Cap (dla mniejszych firm).

Notowania Aliora i JSW są dzisiaj jednymi z najsłabszych na GPW. Akcje banku tanieją o 5,1 proc., do 28,6 zł, a kopalni o 3,8 proc., do 20,3 zł. Słabość kursów, będąca przyczyną degradacji z głównego indeksu MSCI Poland do MSCI Small Cap, trwa od dawna. Od początku tego roku Alior stracił 46 proc. a JSW 68 proc. Beneficjentem zmian w MSCI Poland jest AmRest, którego akcje zyskują 2,5 proc., do  48 zł (od początku roku podrożały o 20 proc.).

Skrajnie różna reakcja rynku na degradację Aliora i JSW oraz awans AmRestu to efekt zmian w bilansie popytowo-podażowym na ich akcję. Wypadnięcie banku i kopalni z MSCI Poland oznacza, że fundusze benchmarkujące się do tego indeksu będą musiały sprzedać ich akcje, aby odpowiednio odwzorowywać skład wskaźnika. Według szacunków Trigon DM oznaczać to będzie podaż netto akcji Aliora w wysokości 130 mln zł i JSW 50 mln zł. Santander BM szacuje, że podaż będzie mniejsza i wynieszie odpowiednio 110 mln zł i 40 mln zł.

Z kolei zaskakujący awans AmRestu oznacza, że fundusze replikujące MSCI Poland będą musiały dokupić jego akcję. Oznaczać to będzie dodatkowy popyt. Według szacunków Trigona może sięgnąć nawet 200 mln zł, nieco mniejsze wzięcie – na poziomie 165 mln zł – przewidują analitycy Santandera.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA