fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Insiderzy z covidowych gwiazd

Adobe Stock
Biomed-Lublin, 4 Mass, Airway Medix – to tylko przykłady spółek, które są beneficjentami pandemii i w których menedżerowie sprzedali część akcji.

Indeks WIG-leki od marcowego minimum wzrósł ponaddwukrotnie, ale w sierpniu dynamika wyraźnie wyhamowała. W piątek wskaźnik tracił ponad 3 proc., a w dół ciągnęły go Biomed, Sopharma i Celon Pharma. Mocną wyprzedaż obserwowaliśmy również na akcjach spółki działającej w sektorze ochrony zdrowia, ale niewchodzącej w skład tego indeksu: Airway Medix.

Po południu jej notowania traciły 7 proc., a dzień wcześniej przecena była jeszcze wyższa. To pokłosie informacji o sprzedaży pakietów akcji przez menedżerów 17–19 sierpnia. Zbyli akcje na fali zwyżek notowań, wywołanych opublikowanym 14 sierpnia pozytywnym komunikatem dotyczącym rozwoju biznesu. Warto odnotować, że spółka przełożyła termin publikacji raportu półrocznego z 18 na 30 września, co z kolei przełożyło się automatycznie na przesunięcie tzw. okresu zamkniętego (obowiązuje 30 dni przed publikacją wyników).

– Przesunięcie terminu publikacji raportu okresowego jest dopuszczalną i powszechnie stosowaną przez spółki praktyką rynkową. Informowaliśmy wielokrotnie o takich przesunięciach w przeszłości. Dotyczyło to wszystkich spółek z Grupy Adiuvo, w tym Airway Medix. Z reguły było to spowodowane oczekiwaniem na dane księgowe lub merytoryczne. Podobnie jest też w tym przypadku – wyjaśnia Anna Aranowska z zarządu spółki. Przekonuje, że Airway osiąga zaplanowane cele i jest na dobrej drodze do komercjalizacji technologii.

– W tym przekonaniu nie jesteśmy odosobnieni, skoro sprzedaż akcji przez członków zarządu lub wiodącego akcjonariusza znalazła odpowiedź w popycie inwestorów. W ostatnich dniach łączny wolumen obrotu to ponad 47 mln akcji – wskazuje.

Na nasze pytania nie odpowiedziało natomiast 4 Mass, w przypadku którego też nie milkną echa sprzedaży dużych pakietów przez członków zarządu 10–13 sierpnia. Wśród sprzedających był prezes firmy, który podczas czatu odbywającego się 11 sierpnia na pytanie o wycenę akcji i jego plany udzielił wymijającej odpowiedzi (a właśnie w tym okresie sprzedawał akcje).

W ostatnich tygodniach akcje sprzedawali też przedstawiciele rady nadzorczej Biomedu, czyli spółki, która ma za sobą mocne zwyżki notowań. Inwestorzy wierzą w lek na Covid-19, który lubelska spółka kilka dni temu zaczęła produkować.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA