fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Analitycy typują spółki na kwiecień

Bloomberg
W I kwartale portfel techniczny „Parkietu" zarobił 10,4 proc. To o 8,5 pkt proc. więcej niż WIG. Eksperci wskazali sześć spółek na kolejny miesiąc.

W typowaniu spółek do nowego portfela udział wzięło siedmiu ekspertów od analizy wykresów. Wskazane przez nich spółki to: CCC, Kęty, LiveChat, Police, PKP Cargo i Toya. Przedstawiciel branży IT został wskazany przez dwóch analityków, więc jego waga w portfelu wynosi 28,6 proc., podczas gdy pozostałe spółki mają równy udział – po 14,3 proc.

Podobnie jak miesiąc temu, tak i teraz w zestawieniu dominują przedstawiciele mWIG40. Oprócz wskazanego dwukrotnie LiveChatu są to Kęty i PKP Cargo. Ponadto mamy po jednym przedstawicielu indeksów WIG20 (CCC), sWIG80 (Toya) i szerokiego WIG-u (Police). Patrząc na to zestawienie z nieco szerszej perspektywy, można powiedzieć, że eksperci stawiają zdecydowanie na „misie", a więc na siłę. O ile bowiem indeks blue chips od kilku tygodni pozostaje w konsolidacji między 1900 i 2000 pkt, o tyle mWIG40 i sWIG80 trzymają się układów wzrostowych, a w marcu wyznaczyły ich nowe szczyty. Dodajmy, że oba wskaźniki małych i średnich spółek utrzymują się powyżej ruchomego wsparcia w postaci 50-sesyjnej średniej, podczas gdy WIG20 od tej średniej oddalić się nie może, przecinając ją co kilka sesji w górę lub w dół.

Oprócz kapitalizacji wskazaną szóstkę łączy też trend. Oprócz Polic notowania wszystkich podmiotów pozostają w średnio- lub długoterminowych układach wzrostowych. Widać to wyraźnie na wykresach, po klasycznej analizie coraz wyższych dołków i szczytów. Poza tym dominację popytu potwierdza fakt, że notowania całej piątki były w czwartkowe popołudnie powyżej swoich średnich z 200 sesji. Ponadto stopa zwrotu od początku roku jest dla wszystkich tych firm dodatnia i wynosi średnio 20,4 proc. Można więc w uproszczeniu powiedzieć, że strategia na kwiecień to po prostu gra z trendem.

Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę, że nie wszystkie akcje są w takiej samej fazie wykupienia lub wyprzedania. Wskaźnik RSI dla analizowanej piątki wynosi średnio 60 pkt, a więc jest w górnej części strefy neutralnej, wahając się od 52 pkt dla CCC do 70 pkt dla Toi. Jeśli ktoś preferuje chwilowo „schłodzone" walory, to powinien zerkać na te o niższym RSI. A fani wybijania nowych szczytów mogą uwagę kierować na te akcje, dla których oscylator jest na – lub powyżej – granicy wykupienia.

Co do Polic, tutaj na wykresie dominuje trend boczny, a kurs od kilku tygodniu oscyluje wokół średniej 200-sesyjnej. Notowania tworzą bazę pod wybicie, przy czym jego kierunek – o czym poniżej wspomina typujący tę spółkę Artur Wizner z DM BPS – pozostaje niewiadomą. Podsumowując: pięć spółek w trendzie wzrostowym i jedna w horyzontalnym. Tak wygląda techniczna propozycja na kwiecień.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA