fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Chińscy insiderzy pozbywają się akcji po wystrzałowym wzroście

Bloomberg
Menedżerowie chińskich spółek, a także duzi inwestorzy sprzedają akcje swoich spółek po spektakularnym początku roku, co zdaniem Bloomberga zwiększa obawy o trwałość tego rajdu.

Notowania akcji ZTE Corp. na giełdzie w Shenzhen od początku stycznia 2019 roku do minionego wtorku podskoczyły o 59 proc. Tego dnia ten producent sprzętu telekomunikacyjnego poinformował, iż udziałowiec kontrolujący spółkę zamierza sprzedać część pakietu i kupić jednostki funduszu ETF i w środę kurs zanurkował o7,8 proc.

Z kolei tegoroczna zwyżka akcji firmy Hunan New Wellful, zajmującej się hodowlą trzody chlewnej, została zmniejszona do 177 proc., kiedy na rynek trafiła informacja, ze jej drugi co do wielkości (16 proc.) pakietu akcjonariusz chce się pozbyć nawet wszystkich papierów.

Na wieść o planach insiderów cechujący się wyjątkową zmiennością wskaźnik ChiNext, grupujący firmy technologiczne i małe spółki, w środę stracił 4,5 proc. a w czwartek rano spadł o kolejne 3 proc.

- To na pewno zaszkodzi rynkowi – ostrzega Ken Chen, szanghajski analityk KGI Securities Co., spodziewający się ucieczki części inwestorów indywidualnych."

Jednak mimo spadku ChiNext wciąż ma na plusie 31 proc, co jest najlepszym wynikiem na świecie. Zawdzięcza to bardziej przyjaznej polityce władz, ale już pojawiają się sygnały, iż rząd nie życzy sobie „dzikiego rajdu". Państwowe media informowały o ostrzeżeniu wystosowanym przez nadzór rynku giełdowego pod adresem biur maklerskich w sprawie zakupów akcji wspomaganych kredytem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA