fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

AB: wyniki za I kwartał poniżej konsensusu

Dystrybucyjna grupa zarobiła w pierwszych trzech miesiącach tego roku na czysto ponad 13 mln zł. Jej marże w Polsce spadły.

Notowania AB w środę rano świecą na czerwono, ale spadki nie są duże. Przed godz. 10 kurs traci niespełna 2 proc. i wynosi 35 zł. W I kwartale (kalendarzowym) roku 2017 r. (czyli III roku obrotowego 2016/2017) grupa wypracowała 24,3 mln zł EBITDA i 13,2 mln zł zysku netto przy przychodach wynoszących 1,85 mld zł.

„Wyniki były nieco słabsze od konsensusu o 7 proc. na poziomie EBITDA i 4 proc. netto” – czytamy w porannym biuletynie DM BDM.

Z kolei rok do roku widać 9-proc. zwyżkę przychodów i 6-proc. wzrost zysku netto.  Natomiast EBITDA spadła o 2 proc., a zysk operacyjny o 1 proc.

Eksperci Trigon DM podkreślają, że wzrost sprzedaży o 9 proc. jest efektem wzrostu w Polsce (+15 proc.), natomiast sprzedaż w Czechach  wyhamowała (+2 proc. r/r). Zwracają też uwagę na marże: pomimo wzrostu przychodów, marżowość nominalna się nie poprawiła (spadek procentowy). Jest

to głównie efekt obniżenia marżowości procentowej i nominalnej  w Polsce, pomimo wzrostu przychodów. Natomiast  w Czechach pierwszy raz od wielu kwartałów wzrosła marżowość. Dług netto na koniec marca jest na poziomie 346 mln zł, czyli 2,9 razy EBITDA.

Grupa AB jest czołowym europejskim dystrybutorem IT.  Od 2006 r. jej akcje są notowane na GPW. Narastająco po trzech kwartałach roku 2016/2017 grupa ma ponad 55 mln zł zysku netto wobec 50,2 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody poszły w górę do 6,3 mld zł z 5,6 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA