W sprawie brexitu potrzebna jest jasność sytuacji

Gdyby ten proces był prosty, to zostałby już zakończony – mówił w trakcie dyskusji o brexicie i wyzwaniach rzeczywistości, która po nim nastąpi, Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Publikacja: 09.09.2019 00:46

W najbliższych tygodniach zostanie zaprezentowa- na nowa polityka migracyjna obejmująca okres po bre

W najbliższych tygodniach zostanie zaprezentowa- na nowa polityka migracyjna obejmująca okres po brexicie – zapowiedział Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce (na zdj. drugi od lewej)

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

W debacie w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy wzięli także udział przedstawiciele świata nauki i biznesu. Spotkanie moderował Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej". Rozmowa odbyła się w środę.

Zmęczenie i rozczarowanie

Wśród panelistów przeważało przekonanie, że sytuacja Wielkiej Brytanii powinna się jak najszybciej wyjaśnić, a obecnie dominuje rozczarowanie całym procesem.

– W Europie jesteśmy zmęczeni tym, że ciągle musimy rozmawiać o brexicie. To już jest na kontynencie powszechne przekonanie. Paradoksalnie okazało się, że Wielka Brytania jest mniej spójna w swoich oczekiwaniach niż pozostałe kraje Unii Europejskiej razem– mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych.

– To zmęczenie i trochę rozczarowanie tym, co się dzieje w Wielkiej Brytanii, to dominujące obecnie odczucia. Zdajemy sobie też sprawę, że cały ten proces źle Europie robi. W sensie szerszym. Jest napięcie, które nie ustaje, i jest wiele niewiadomych – dodała. Jak zauważyła, Wielka Brytania była podzielona trzy lata temu, w dniu referendum, i jest podzielona dziś.

Wątpliwości dotyczące biznesu i obywateli po brexicie to temat, o którym mówił ambasador Knott.

– Premier Wielkiej Brytanii podkreślał, że chce zmniejszyć poziom niepewności zarówno dla firm, jak i obywateli. Jeśli nie będzie umowy, to musimy się upewnić, że stopień turbulencji i zakłóceń wynikający z braku umowy będzie jak najmniejszy – mówił Jonathan Knott, opisując stanowisko brytyjskiego rządu. – Każdy obywatel UE mieszkający w Wielkiej Brytanii, gdy kraj opuści Unię Europejską, będzie miał prawo nadal żyć i pracować w Wielkiej Brytanii – dodał.

Jak przekonywał, już ponad 1 mln ludzi z UE przebywających w Wielkiej Brytanii otrzymało status osoby osiedlonej (settled status) i niczyj wniosek w tej sprawie nie został odrzucony.

– Jest specjalny, działający siedem dni w tygodniu, system wsparcia dla ludzi chcących, by rząd pomógł im w procesie rejestracji – mówił ambasador.

– W najbliższych tygodniach zostanie zaprezentowana nowa polityka migracyjna obejmująca okres po brexicie i ludzi, którzy będą chcieli przyjechać i pozostać na dłużej. Wielka Brytania pozostanie krajem otwartym dla osób przybywających. Co do biznesu, to w scenariuszu z umową będzie okres jej implementacji. Przez ten czas będzie okres dla biznesu na przystosowanie się. W przypadku brexitu bezumownego wszystko będzie dużo bardziej nagłe – przyznał Knott.

Niepewność biznesu

Uczestnicy debaty byli bardzo sceptyczni co do tego, czy jeśli dojdzie do brexitu bez umowy, to uda się uniknąć turbulencji. Zwłaszcza w biznesie.

– Obawiam się, że czkawka już trwa i będzie trwać. Brexit jest tak samo bolesny dla nas jak i dla Wielkiej Brytanii. Oczywiście z dealem będzie łatwiej. Biznes nie cierpi niepewności. Ona trwa za długo – podkreślał Maciej Witucki, szef Konfederacji Lewiatan.

– Kolejny wymiar dla mnie to wymiar polityczny. To zawieszenie jest niedobre w tych trudnych czasach. Moje zdanie jest takie: brexit powinien się wydarzyć natychmiast. W przeciwnym razie będzie się utrzymywał przedłużony stan niepewności. Całą sytuację można porównać do trwającej cały czas katastrofy budowlanej. Przy rozchwianym społeczeństwie doszło do takiej katastrofy, teraz musimy nią zarządzać – podkreślał Maciej Witucki.

– Jako Polacy powinniśmy bardzo ostrożnie krytykować Brytyjczyków za to, że są podzieleni. Zwłaszcza obecnie. My też jesteśmy, i to jak – zauważył Andrzej Gantner, dyrektor generalny organizacji Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.

– Co do biznesu, to ma on pragmatyczne podejście. Rynek brytyjski to drugi dla nas rynek, bardzo atrakcyjny, wymagający i zamożny. Ja nie słyszę dyskusji gospodarczej, nie wiem, jakie są plany rządu. Na przykład dotyczące zagospodarowania tak dużej ilości żywności. Możemy sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby nawet połowa tego eksportu została w UE. W tej dyskusji o brexicie jest za mało głosu biznesu – podkreślał Andrzej Gantner.

– Rozumiem emocje i frustracje, które wywołuje to wszystko. Ale gdyby ten proces był prosty, to już by został przeprowadzony – powiedział Jonathan Knott. – Nikt tego jeszcze nie robił. Najlepszym sposobem jest wyjście z umową. To w największy sposób minimalizuje turbulencje. Powinniśmy być jednak gotowi na brexit bez umowy – podsumował ambasador.

— Partnerem relacji jest Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

W debacie w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy wzięli także udział przedstawiciele świata nauki i biznesu. Spotkanie moderował Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej". Rozmowa odbyła się w środę.

Zmęczenie i rozczarowanie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Smart city to również elektromobilność
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
ROZMOWA
Ponichtera: Innowacje w centrach danych dla zrównoważonego rozwoju
Interview
Ponichtera: Innovation in data centres for sustainable development
Studio „Rzeczpospolitej”
Białkowski: Zdrowa Firma to wsparcie dla pracodawców w pozyskaniu i utrzymaniu najlepszych pracowników
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
ROZMOWA
Jamiołkowski: Szczególny moment transformacji branży tytoniowej