fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Członkowie RPP na nierównych prawach

Bloomberg
Sejm i Senat inaczej wyznaczają początek kadencji członków Rady Polityki Pieniężnej. W efekcie Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski wezmą udział jeszcze w styczniowym posiedzeniu RPP.

Jeszcze w czwartek na stronie internetowej NBP i w Biuletynie Informacji Publicznej można było znaleźć informację, że ich kadencje kończą się 10 stycznia 2016 r. Grudniowe posiedzenie Rady miało więc być ostatnim w obecnym składzie. Na kolejnym, 13–14 stycznia 2016 r., miejsca Bratkowskiego i Chojny-Duch mieli zająć nowi członkowie powołani przez Sejm.

Sejm uznał jednak, że ich kadencje wygasną 20 stycznia. Choć to zamieszanie nie będzie miało wpływu na politykę pieniężną, świadczy o niejednoznaczności przepisów określających wybór składu RPP.

– Najwyższe organy władzy, Sejm i Senat, powinny wzorcowo przestrzegać procedur prawnych, nadają bowiem kierunek działaniom innych organów – powiedziała „Rz" Elżbieta Chojna-Duch, która też była przekonana, że grudniowym posiedzeniem żegna się z polityką pieniężną.

Kancelaria Sejmu liczy sześcioletnie kadencje członków Rady od dnia złożenia przez nich przysięgi. Chojna-Duch i Bratkowski...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA