fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ludzie znikają z norweskich banknotów

Niebieskie 200 koron ma namalowanego dorsza
materiały
Ocean, statki, ryby, łodzie Wikingów, latarnia morska - znalazły się na nowych banknotach wyemitowanych przez Bank Norwegii. I ani jednego człowieka.

Norges Bank przedstawił nowe banknoty, które po raz pierwszy w historii kraju, nie zawierają portretów ludzi.

Na banknotach występuje wyłącznie morska symbolika. Zielone 50 koron zdobi latarnia morska Utveyr z zachodniego wybrzeża. Banknot 100 koron jest w tonacji brązowo-czerwonej i przedstawia Gotskund - łódź Wikingów, którą znaleziono doskonale zachowaną i dziś stanowi jeden z norweskich skarbów narodowych. Niebieskie 200 koron ma namalowanego dorsza a brązowo-żółte 500 koron zdobi żaglowa łódź RS-14 Stavanger. To zbudowana w 1938 r słynna łódź ratownicza, której załoga wyłowiła z morza setki rybaków i żołnierzy. Wreszcie fioletowy banknot o nominale 1000 koron (488,25 zł) przedstawia wzburzone morze.

Na każdym banknocie jest też narysowany maskonur, charakterystyczny ptak norweskich klifów. Wszystko po to by podkreślić wyjątkowy związek Norwegii i Norwegów z morzem. Do tej pory banknoty królestwa zdobiły głowy sławnych Norwegów, np. malarza Edwarda Muncha (1000 kr).

Nowe banknoty trafią do obiegu latem 2017 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA