fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Branża windykacyjna zbroi się przed zmianami w prawie

Bloomberg
Nowe regulacje dotyczące przedawnienia długów mogą odbić się czkawką branży windykacyjnej. Czołowi gracze zapewniają jednak, że nie są one im straszne.

Regulacje prawne były, są i prawdopodobnie zawsze będą jednym z najważniejszych czynników determinujących kondycję branży. Nie dziwi więc fakt, że perspektywa zmian w kodeksie cywilnym, szykowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, budzi wśród windykatorów poruszenie.

Proponowane zmiany zakładają bowiem m.in. skrócenie okresu przedawnienia z dziesięciu do sześciu lat. Oznacza to, że przy starszych pakietach część długów z automatu będzie musiała być spisana przez windykatorów na straty. Tym bardziej że zgodnie z projektem po okresie przedawnienia windykatorzy nie będą mogli dochodzić długów, a o tym, czy roszczenia są przedawnione, ma decydować sąd. Tymczasem obecnie część firm bazuje na niewiedzy dłużników, domagając się zapłaty długów, nawet jeśli okres przedawnienia już minął.

W branży windykacyjnej trwa więc wyścig z czasem. Best w raporcie za III kwartał wykazał spadek zysku netto względem poprzedniego roku, a jednym z powod...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA