fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny: Kolejny krok ku otwartości

Xi Jinping, prezydent Chin pap/epa
Rzeczpospolita
Zagraniczni inwestorzy będą mogli posiadać kontrolne pakiety chińskich instytucji finansowych. Nie wiadomo tylko od kiedy.

W ostatnich kilku dekadach globalizacja istotnie przyczyniała się do rozwoju globalnej gospodarki. Stała się nieodwracalnym historycznym trendem – mówił w sobotę na szczycie APEC (forum współpracy gospodarczej państw Azji i basenu Pacyfiku) prezydent Chin Xi Jinping. – Nie zwolnimy tempa, w którym sami otwieramy się na świat – zapewniał.

Dzień wcześniej Pekin wykonał kolejny duży krok ku otwartości. Zapowiedział, że zniesie ograniczenia dla zagranicznych podmiotów inwestujących w sektor finansowy Państwa Środka. Dotychczas obcokrajowcy mogli posiadać maksymalnie 25 proc. udziałów w chińskich bankach i 49 proc. w domach maklerskich, towarzystwach ubezpieczeniowych oraz towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Wedle piątkowych zapowiedzi pierwszy z tych limitów zostanie całkowicie zniesiony, drugi zaś podwyższony do 51 proc.

– Zasadniczo to bardzo dobra zmiana. Obcokrajowcy mogą zasilić sektor finansowy nowym kapitałem i, jeśli im się na to pozwoli,...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA