fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w globalnym przywództwie

Poziom PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej w ciągu 40 lat wzrósł w Chinach prawie 7 tysięcy razy
AFP
Praktycznie na naszych oczach rosną nowe mocarstwa gospodarcze, głównie w Azji. Jak w tej sytuacji mogą się odnaleźć Europa i Polska?

Jeszcze cztery dekady temu gospodarką światową mogły rządzić Stany Zjednoczone, Japonia i wysoko rozwinięte kraje Europy Zachodniej: Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. To te państwa w 1980 r. stanowiły pierwszą piątkę pod względem wielkości PKB.

Zmiana układu sił

Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W 2020 r. – jak wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego – z listy top liderów wypadną Francja i Zjednoczone Królestwo, wypchnięte przez Chiny i Indie. Chiny wskoczyły na drugą pozycję, a udział chińskiej gospodarki w światowym PKB ma się zwiększyć do ok. 15 proc. z niecałych 3 proc. w 1980 r.

– Układ sił na gospodarczej mapie świata zmienia się w szybkim tempie – zaznacza prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club. – Bardzo wyraźnie rysuje się podział na dwa nowe obozy. Z jednej strony „stary świat" po obu stronach Atlantyku, czyli Unia Europejska i USA, z drugiej – „nowy świat", czyli kraje azjatyckie, z Chin...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA