fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ożywienie na rodzimym rynku venture capital

Bloomberg
Fundusze VC tylko w sześć polskich startupów wpompowały w ciągu miesiąca aż 178 mln zł – ustaliła „Rzeczpospolita". To początek koniunktury?

Dotąd inwestorzy niechętnie zaglądali do nas w poszukiwaniu startupów. Szacuje się, że na każde 100 dol. zainwestowane w innowacyjne spółki w Europie tylko 2 dol. trafiają do naszego regionu. Eksperci twierdzą, że ten niekorzystny trend ulegnie odwróceniu. Pierwsze oznaki poprawy koniunktury już są widoczne. W ciągu ostatniego miesiąca fundusze venture capital zainwestowały tylko w sześć rodzimych startupów 178 mln zł. Faktyczna łączna wartość transakcji VC w Polsce w tym okresie jest jednak sporo wyższa. Część funduszy nie zdradza jednak szczegółów finansowych.

Polska na celowniku

Październik z pewnością zdominowały startupy Brainly i SMSAPI. Ten pierwszy to serwis edukacyjny (twórca Zadane.pl), który od Sebastiana Kulczyka, koncernu Naspers z RPA i trzech innych funduszy pozyskał aż 14 mln dol. finansowania. Z kolei SMSAPI za 16 mln euro stał się częścią norweskiej Link Mobility Group.

Ale potężnych transakcji – jak na polskie warunki –...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA