fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Zarobki Rosjan na chińskim poziomie

Bloomberg
Rosyjscy pracodawcy zamrozili wypłaty. Specjaliści w Rosji zarabiają tyle co w Chinach. W Polsce są opłacani dużo lepiej.

Firma konsultingowa Hay Group przeanalizowała wypłaty od czerwca do sierpnia w 598 firmach rosyjskich (900 tys. pracowników) z 21 branż. Liczba firm, które zamroziła wynagrodzenia na poziomie z 2014 r., zwiększyła się trzykrotnie. 40 proc. z nich to firmy z sektora finansowego (przede wszystkim banki) a 27 proc. - z branży wysokich technologii.

Według rosyjskich firm rekrutacyjnych, 90 proc. przedsiębiorstw nie podnosi zarobków i dotyczy to wszystkich branż. Jeśli już firmy zdecydowały się na podwyżki, to średnio o 3-5 proc. przy inflacji sięgającej w okresie styczeń-sierpień 15,9 proc.

Wszystko to spowodowało, że wartość specjalistów w Rosji spadła w stosunku do innych krajów, podkreśla Hay Group. Według ministerstwa gospodarki w ciągu siedmiu miesięcy 2015 r. średnia płaca w Rosji zmniejszyła się o 8,8 proc. rok do roku a dochody realne ludności o 2,2 proc.

Jeżeli w 2014 r. pracownicy wysoko wykwalifikowani byli w Rosji opłacani tak jak w Polsce, to obecnie polscy specjaliści są opłacani o 33 proc. lepiej. Rosjanie spadli do poziomu Chińczyków.

Najlepiej opłacani są według Hay Group - Niemcy, przed Amerykanami, Brytyjczykami i Francuzami. Polscy specjaliści na wysokim siódmym miejscu. Wyprzedzają nas jeszcze obywatele ZEA i Turcji.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA