fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kosztowne oszustwa „na wirusa” w Stanach

AFP
Niemal 100 mln dolarów wynoszą od początku pandemii w marcu w Stanach straty związane z oszustwami i kradzieżą tożsamości. W większości stanów liczba skarg na to podwoiła się - podała organizacja konsumencka SocialCatfish.com.

Jej raport oparty na danych rządowych zwraca uwagę na szeroki zakres szybko rozwijającej się działalności przestępczej - od fałszywych ofert dotyczących wsparcia po przekręty z oferowaniem towarów i „cudownych" terapii - wycelowanej na Amerykanów będących już podłamanych przez pandemię i pogarszający się stan gospodarki.

Czytaj także: Wirus to okazja dla oszustów i szaleńców. Amulety i mikstury

Raport opublikowała internetowa organizacja nonprofit SocialCatfish.com. pomagająca konsumentom, jak unikać pułapek w internecie poprzez ustalanie prawdziwej tożsamości osobników czy organizacji ukrywających się pod fałszywymi osobami czy instytucjami. Richard Neil, rzecznik autorów raportu stwierdził, że panoszą się oszustwa wykorzystujące desperację Amerykanów w czasie trwającej pandemii i towarzyszącym jej wstrząsom w gospodarce.

Wśród nowych form takich oszustw pojawiły są fałszywe obietnice załatwienia rządowej pomocy czy emaile szukające informacji o osobach i ich ich sytuacji finansowej, których nadawca rzekomo potrzebuje, aby wysłać pieniądze na konto ofiary. Kantowanie na cenach i inne oszustwa związane z produktami powszechnego użytku stały się również powszechną praktyką - ostrzegł raport

Nie jest zaskoczeniem, że autorzy tego opracowania stwierdzili, iż pięcioma regionami najbardziej narażonymi na wszelkie oszustwa są Kalifornia, Floryda, Nowy Jork, Teksas i Pensylwania, najbardziej zaludnione stany. Przypadła na nie prawie jedna trzecia z ponad 150 tys. oszustw zgłoszonych do Federalnej Komisji Handlu FTC, związanych z COVID-19 od połowy marca, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła globalną pandemię, do końca lipca. Według FTC, ich ofiary poniosły straty na 97,5 mln dolarów - pisze Reuter.

Nawet względnie małe stany miały też do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby oszustw, najwięcej było w Maine, gdzie miesięczne skargi zwiększyły się 4-krotnie od marca do lipca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA