fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Depozyt chce ułatwić życie rynkowi

Adobe Stock
Nadchodzi chwila prawdy dla rynku obligacji korporacyjnych. 1 lipca wchodzą w życie zmiany w prawie, które mogą zmienić jego oblicze.

Wprowadzane w życie zmiany nakładają obowiązek rejestracji wyemitowanych papierów dłużnych oraz wprowadzają funkcję agenta emisji. To nie tylko test dla tego rynku, ale także dla Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, który będzie odpowiadał za rejestrację obligacji.

Depozyt przygotował specjalną aplikację internetową, która ma ułatwić życie emitentom oraz agentom emisji (będą oni weryfikowali poprawności dokumentów związanych z emisją papierów wartościowych i dokonywali ich rejestracji w KDPW w imieniu emitenta). Projekt jest już praktycznie skończony. Obecnie zaczynają się ostatnie jego testy. Aplikacja, która ma być dostępna na stronie internetowej KDPW, ma sprawić, że mechanizm rejestracji obligacji niepublicznych (w tej chwili nie ma obowiązku ich rejestracji), dokonywany przez agentów emisji, będzie łatwy w obsłudze. Ma być zautomatyzowany, bez zbędnej papierologii, a rejestracja ma zajmować mniej niż 24 godziny (termin rejestracji będzie można określić w formularzu aplikacyjnym). To pozwoli uniknąć paraliżu w związku z nowymi wymogami prawnymi.

– Współpraca KDPW z profesjonalnymi podmiotami reprezentującymi emitentów papierów wartościowych, czyli agentami emisji, jest typowym rozwiązaniem stosowanym na rozwiniętych rynkach kapitałowych – mówi Dariusz Marszałek, szef zespołu ds. promocji i marketingu w KDPW. – Rozwiązanie to umożliwia bezpieczną, szybką i wiarygodną realizację procesu rejestracji papierów wartościowych, a w dalszej perspektywie realizację świadczeń z tych instrumentów oraz ich wykup. Aby jak najbardziej uprościć proces rejestracji tych instrumentów, wprowadziliśmy właśnie internetowe rozwiązanie eliminujące tradycyjne dokumenty papierowe, co znacząco przyspiesza proces rejestracji – dodaje. Informacje zgromadzone w KDPW dotyczące emisji obligacji mają być bezpłatnie udostępnione uczestnikom rynku.

Wprowadzane zmiany są odpowiedzią na wydarzenia związane z GetBackiem. Firma ta na potęgę wypuszczała obligacje w ramach emisji prywatnych, przez co rynek na bieżąco nie mógł kontrolować jej zadłużenia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA