fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Norwegia ma rybę na banknocie

Norges
Na nowym banknocie o nominale 200 koron norweski bank centralny umieścił rybę.

Po raz pierwszy w historii na norweskich banknotach nie będą widniały postacie historyczne. Ich miejsce zajmą wizerunki związane z morzem.

Bank Narodowy Norwegii (Norges Bank) wy pościł pod koniec maja nowe banknoty o nominałach: 50 koron, 100 koron i 200 koron. Pozostałe nominały - 500 i 100 koron - trafią do obiegu odpowiednio w 2018 i 2019 r.

Na 200 koronach umieszczono ryby. Na pierwszym planie jest dorsz, a w tle śledzie. Norges Bank pisze, że chciał w ten sposób upamiętnić tradycje rybackie Norwegii i ryby, które najczęściej łowiono u wybrzeży tego kraju.

Poprzednio na tym banknocie była podobizna Kristiana Birkelanda - naukowca, któremu udało się wyjaśnić istotę zjawiska zorzy polarnej.

Na banknocie o nominale 50 koron jest latarnia morska Utvar w regionie Solund. Latarnia powstała w 1900 roku i jest najbardziej na zachód wysuniętą latarnią w Norwegii.

Poprzednio na tym banknocie była podobizna Petera Christena Asbjornsena - pisarza, folklorysty i przyrodnika, który zbierał i zapisywał norweskie baśnie i bajki.

Na banknocie o nominale 100 koron widnieje łódź Wikingów - Gokstad. To najlepiej zachowana lodź tego typu. Powstała około 900 roku, a odnaleziono ją w 1880 roku w miejscowości Gokstad w gminie Sandefjord nad zatoką Oslofjorden w Norwegii podczas przekopywania kurhanu. Aktualnie eksponowana jest w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo.

Poprzednio na tym banknocie widniała postać norweskiej śpiewaczki operowej Kirsten Flagstad.

Dwa kolejne banknoty też ozdobione są motywami marynistycznymi. Na 500 koronach jest jacht RS 14 "Stavanger", zaprojektowany przez jednego z najbardziej znanych norweskich projektantów Colina Archera. Przez niemal 40 lat służył Norweskiemu Towarzystwu Ochrony Morza. Natomiast na 1000 koron jest widok wzburzonego morza z wysoka falą.

Obecnie na banknocie 1000 koron jest wizerunek malarza Edwarda Muncha a na 500 koronach pisarka Sigrid Undset.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA