fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Mundialowe ruble zakazane na Ukrainie

AFP
Bank centralny Ukrainy wprowadziła zakaz transakcji z rosyjskim banknotem z symboliką mundialową. Powód: mapa Rosji została przedstawiona z Krymem bezprawnie anektowanym w 2014 r.

„Bank centralny zakazał używania na terytorium Ukrainy i w transakcjach międzynarodowych do wymiany i gromadzenia na kontach, rosyjskiego banknotu o nominale 100 rubli i monety 3 -rublowej. Polimerowy banknot wyemitowany przed tygodniem i poświęcony mistrzostwom świata FIFA ma na rewersie mapę Rosji wraz z okupowanym Krymem. A moneta, która trafiła do obrotu w marcu jest poświęcona soborowi w mieście Symferopol także na terytorium okupowanego Krymu" - cytuje komunikat Banku Ukrainy agencja Prime.

To nie pierwsza taka decyzja ukraińskiego banku centralnego. W październiku 2017 r  bank po raz pierwszy wydał zakaz przyjmowania rosyjskich banknotów i monet z wizerunkami Krymu. Zakaz obowiązuje wszystkich - banki, kantory, handel, transport itp.

Zakaz obejmuje nie tylko te pieniądze rosyjskie, na których figurują konkretne fragmenty czy zabytki Krymu, ale też te, na których jest mapa Rosji z Krymem, symbole budowli, pomniki architektury, archeologiczne, historyczne itp z terenów, nad którymi Kijów utracił kontrolę, a więc także Donbasu. Jednocześnie Poczta Ukrainy i finansowe organizacje dostała zakaz przyjmowania i wypłaty przelewów w takich banknotach.

Tym samym na Ukrainie zakazany jest obok mundialowego plastiku, nowy banknot 200-rublowy z widokami Sewastopola. Nielegalne stały się też wyemitowane wcześniej banknoty z widokami Krymu - 100 rubli z 2015 r przedstawiająca najsłynniejszą budowlę Krymu - tzw. jaskółcze gniazdo; inna 100-rublówka miała na rewersie widoki Sewastopola. A także 2-rublowe i 10-rublowe monety z Krymem i Sewastopolem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA