fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rosja: Kapitał ucieka dwa razy szybciej

Bloomberg
Prywatne firmy rosyjskie podwoiły wywóz kapitału z ojczyzny. W ciągu czterech miesięcy na zagraniczne konta trafiło 21 mld dolarów.

Bank Rosji podał dane o wywozie kapitału za cztery miesiące tego roku. Sektor prywatny podwoił wywóz netto w ujęciu rocznym. Między styczniem a majem Rosję opuściło 21 mld dol. podczas kiedy rok temu 9,8 mld dol.

„ W odróżnieniu od sytuacji z 2016 r obecnie określony wpływ na poziom odpływu kapitału netto miały operacje bankowe - transfer pieniędzy za granicę" - tłumaczy bank centralny.

Co do pozostałych sektorów rosyjskiej gospodarki, to według Banku Rosji są one netto-eksporterami kapitału.

Dane banku centralnego zbiegły się z informacją Federalnej Służby Celnej na temat nielegalnego wywozu pieniędzy z Rosji. Stosowana przy tym najczęściej metoda na tzw. firmy jednoosobowe przestała się sprawdzać. W 2016 r w ten sposób opuściło Rosję 18 razy mniej pieniędzy aniżeli w 2015 r. Tendencja spadkowa została utrzymana w tym roku.

„Obecnie tak jak i wcześniej, główna część łamania prawa walutowego FR przypada na operacje walutowe w kontraktach importowych firm jednoosobowych. Są one zakładane w jednym celu - wywozu kapitału z Rosji" - wyjaśnił Timur Maksimow wiceszef rosyjskich celników.

Tropienie lewych transakcji importowych jest trudne i zabiera dużo czasu. Trzeba bowiem występować do zagranicznych urzędów celnych o sprawdzenie, czy dana transakcja eksport-import jest prawdziwa. A nie wszyscy chcą tutaj współpracować.

W 2016 r celnicy wszczęli 59 spraw na kwotę 19,3 mld rubli o nielegalny wywóz kapitału z Rosji. To kropla w oceanie rzeczywistego wyprowadzania pieniędzy za granicę przez Rosjan. Wywóz netto trwa od dziewięciu lat.

Rekord padł w 2014 roku, gdy Rosjanie i firmy wycofali z kraju 151,5 mld dol..To z kolei „zasługa" aneksji Krymu, zaangażowania w konflikt na Ukrainie, sankcji zachodnich i gwałtownej dewaluacji rubla w grudniu. W minionym roku wypływ spowolnił do ok. 56 mld dol.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA