fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Nowy prezes Danske Bank

Bloomberg
Największy duński bank uwikłany w skandal prania pieniędzy i mający śledztwa w kilku krajach podał o mianowaniu na stanowisko prezesa Chrisa Vogelzanga, który wcześniej pracował w kierownictwie ABM Amro.

Nominację ogłoszono, gdy Danske Bankowi grożą wysokie grzywny w Stanach i w innych krajach za umożliwienie jego estońskiej filii przepuszczenia w latach 2007-15 200 mld euro z podejrzanych transakcji. Dania, Estonia, W. Brytania, Francja i USA prowadzą śledztwa ws. podejrzanych transakcji — przypomniał Reuter.

Vogelzang (55) był członkiem kierownictwa ABN Amro do 2017 r., wcześniej pracował w firmach doradczych Boston Consulting Group i Blackstone, należał do rad nadzorczych bez uprawnień wykonawczych w firmach holenderskich i brytyjskich Obejmie nowy urząd od 1 czerwca, zastępując p. o. prezesa Jespera Nielsena, którego mianowano po dymisji Thomasa Borgena w październiku.

Na wiadomość o nominacji nowego szefa akcje Danske Banku zyskały na początku sesji w Kopenhadze ponad 3,5 proc., zmniejszając do 12,5 proc. ich bessę od początku roku, po spadku o 46,7 proc. w 2018 r.

"Chris Vogelzang ma duże doświadczenie na kierowniczych stanowiskach w sektorze bankowym, podczas kariery zawodowej udawało mu się stawiać czoło poważnym wyzwaniom i osiągać dobre rezultaty — oświadczył w komunikacie przewodniczący rady nadzorczej Karsten Dybvad. — Przed nami bardzo duże zadanie polegające jednocześnie na odbudowaniu zaufania i rozwijaniu działalności w tym samym rytmie co oczekiwania naszych klientów z wykorzystaniem postępów technologicznych do tego, abyśmy pozostali głównym bankiem w regionie skandynawskim".

W końcu kwietnia bank poinformował, że jego duże nakłady na dostosowanie się do obowiązujących przepisów, aby odzyskać wizerunek spowodowały wzrost kosztów i dodał, że nie jest w stanie oszacować wielkości ewentualnych grzywien.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA