fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ranking magazyny "Forbes": Królowie kryptowalut

Bloomberg
To pierwsze zestawienie tych, którzy swoje bogactwo zawdzięczają inwestycjom w wirtualny pieniądz. Na liście Forbes'a jest 19 mężczyzn.

Najwięcej wzbogacił się 57-letni Chris Larsen (7,5-8 mld dol.) założyciel platformy handlu kryptowalutami Ripple. Na drugim miejsce Kanadyjczyk Joseph Lubin (53 lata) wcześniej wysoki menadżer Goldman Sachs, założyciel platformy kryptowalut Ethereum i firmy ConsenSys oceniony na 1-5 mld dol. Chińczyk Changpeng Zhao (1-1,2 mld dol.) znany jako „CZ" to założyciel giełdy wirtualnych walut Binance.

Na czwartej pozycji 36-letni amerykańscy bracia bliźniacy Cameron i Tyler Winklevoss (0,9-1,1 mld dol.). Jak pisze Forbes, są oni przykładem jednego z największych powrotów w amerykańskim biznesie. W 2012 r. byli jednymi z nielicznych, którzy zainwestowali w Bitcoin. Czekali na koniunkturę. Kiedy przyszła, w Nowym Jorku utworzyli kantor wymiany, gdzie dziennie robili transakcje na ok. 300 mln dol. Piątkę zamyka Amerykanin Matthew Mellon (54 lata, 0,9-1 mld dol.) jeden z tych inwestorów, którzy uwierzyli w kryptowaluty pomimo ostrzeżeń rodziny i znajomych i kupili je jako jedni z pierwszych (2011 r.).

Oprócz Amerykanów, Kanadyjczyka, Chińczyka i zamykającego zestawienie Koreańczyka Song-Hi-Hyung'a, na liście kryptowaluciarzy są dwa z pochodzenia Rosjanie. Na 13 pozycji Walerij Wawiłow (38 lat, 05-0,7 mld dol.), urodzony w ZSRR obywatel Łotwy, założyciel firmy BitFury produkującej części komputerowe do opracowań operacji z wirtualnymi pieniędzmi.

Na 17 miejscu najmłodszy w zestawieniu 24 -letni Witalik Buterin urodzony w Rosji. Buterin stworzył walutę Etherum, której wartość rynkowa to 100 mld dol., a popularnością ustępuje jedynie Bitcoin.

- Jeśli wirtualna waluta odniesie sukces, to nie wzmocni to ludzie, ale instytucje - uważa młody Rosjanin.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA