Spadają rentowności nie tylko amerykańskiego długu. Rentowność brytyjskich dziesięciolatek sięgnęła w piątek rekordowo niskiego poziomu 0,23 proc. Rentowność podobnych niemieckich papierów zeszła do minus 0,74 proc. Polskie dziesięciolatki również osiągnęły historyczne minimum - 1,6 proc.

„Rynek wycenia cykl obniżek stóp procentowych w Polsce Naszym zdaniem, skala luzowania wyceniona przez rynek jest jednak nadmierna" - piszą ekonomiści BNP Paribas.

- Wyścig w stronę zerowych rentowności przyspiesza. Próba wyznaczenia granicy dla rentowności obligacji dziesięcioletnich byłaby głupotą, w momencie, gdy na rynku istnieje fanatyczna nadzieja na działania Fedu i straszy pandemia - uważa Vishnu Varathan, strateg z Mizuho Banku.

- Rentowności amerykańskich i brytyjskich obligacji powinny spaść dalej w stronę „europejskich" i japońskich poziomów, niezależnie od tego jak luźna będzie polityka pieniężna - prognozuje Kit Juckes, strateg z banku Societe Generale.

Jeffrey Gundlach, prezes funduszu DoubleLine Capital, zwany „królem obligacji” twierdzi, że Fed spanikował obcinając w tym tygodniu stopy procentowe o 50 pb. - Gdy przyglądamy się historii, to widzimy, że gdy Fed panikuje tnąc stopy, to zwykle szybko potem tnie ponownie. Zwłaszcza jeśli to było cięcie o 50 pb. Jestem w obozie mówiącym, że Fed znowu obetnie stopy, może to zrobi nawet w ciągu dwóch tygodni, na swoim zaplanowanym posiedzeniu - przekonuje Gundlach.