fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Wzrosną składki pośredników kredytowych

Fotorzepa/Michał Walczak
Resort finansów chce skokowo podnieść składki płacone przez pośredników na pokrycie kosztów nadzoru.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje projektu nowego rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego (projekt z dnia 1 sierpnia 2019 r.). Projekt zakłada wzrost kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami o 100 proc. Rozporządzenie ma zastąpić aktualnie obowiązujące (o tej samej nazwie) z 3 października 2017 r.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Zmieniony ma zostać sposób wyliczania wpłaty, termin jej wnoszenia oraz wysokość stawki. Przede wszystkim w porównaniu do aktualnie obowiązującego rozporządzenia zwiększony ma zostać limit stawki z 0,15 proc. do 0,3 proc. sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego, czyli do ustawowego maksimum. - Rozpoczęliśmy w KPF proces samorządowych konsultacji tego projektu rozporządzenia, ale już teraz można stwierdzić, że wzrost jest znaczący – mówi mec. Marcin Czugan, wiceprezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

W uzasadnieniu projektu wskazuje się, że dwa lata obowiązywania rozporządzenia pokazało, że rozkład zadań nadzorczych nad pośrednikami kredytów hipotecznych wymaga wprowadzenia zmian w strukturze finansowania kosztów nadzoru, bo aktualny limit kosztów nadzoru powoduje, że pokryta jest mniej niż połowa kosztów nadzoru w tym sektorze rynku.

Ponadto proponuje się m.in. zniesienie podziału na dwie półroczne zaliczki na rzecz rocznej zaliczki, sporządzanej na podstawie danych za rok poprzedni. Oznacza to, że wpłata ma być uiszczana raz w roku w terminie do końca pierwszego kwartału, a nie jak dotychczas dwa razy w roku (podobnie jest w bankach z jedną ze składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Projekt rozporządzenia nie zmienia przy tym dotychczasowego obowiązku „samoobliczania” należności oraz złożenia KNF odpowiedniej deklaracji. 

– Ostatnie cokwartalne badania, prowadzone przez KPF w sektorze pośrednictwa kredytowego, bardzo licznie reprezentowanego w naszej organizacji, pokazują znaczne obniżenie nastrojów i przewidywań co do koniunktury w tej branży. Informacja o podniesieniu kosztów nadzoru z całą pewnością te negatywne nastroje utrwali, a nawet jeszcze pogorszy – analizuje Andrzej Roter, prezes KPF. Jego zdaniem, w kontekście przewidywań co do zmian ustawowych w obszarze kosztów kredytu konsumenckiego, o ile wejdą w życie, również skala prowadzenia działalności pośrednictwa finansowego zostanie ograniczona. To wymagać może zmian w dotychczasowych modelach biznesowych pośrednictwa kredytowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA