Do tej pory przyjmowano tam wyłącznie gotówkę i czeki. Teraz m.in. za śluby i chrzty będzie można zapłacić kartą płatniczą lub telefonem w systemie Apple Pay i Android Pay. W niedalekiej przyszłości będzie można też złożyć datek na tacę przy pomocy technologii zbliżeniowej.

- Mam ogromną nadzieję, że staniemy się niedługo kościołem bezgotówkowym - powiedziała CNN Margaret Cave, proboszcz jednego z kościołów w Londynie, który brał udział w testach bezgotówkowych płatności. - Wprowadzenie tej możliwości sprawia, że stajemy się częścią nowoczesnego społeczeństwa - dodała.

Jest jeszcze kilka technicznych przeszkód do pokonania. Anglikańscy duchowni obawiają się na przykład, że grube mury niektórych katedr i kościołów mogą powodować problemy z łącznością bezprzewodowych terminali płatniczych.

Partnerem technologicznym Kościoła Anglii w tym przedsięwzięciu są firmy iZettle i SumUp. iZettle z powodzeniem wprowadzała już takie rozwiązania w szwedzkich kościołach.

Kościół Anglii otrzymuje rocznie około 200 milionów funtów (blisko miliard złotych) datków. Większość z nich to regularne przelewy, które ustanowiły w swoich bankach osoby, które chcą kościół wspierać finansowo. Pewna część pieniędzy pochodzi jednak także ze spontanicznych datków na tacę.