fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Aktor do strojenia min

Filmweb
Jego pasje to fotografia, podróże i hodowla pszczół. Bohaterem najbliższej „Niedzieli z…” będzie aktor Wojciech Mecwaldowski. Początek o godz. 17.15 w TVP Kultura.

Przyznaje, że rzadko ogląda filmy ze swoim udziałem. - A po co? Przecież to już było – tłumaczy w programie Wojciech Mecwaldowski. – Mam wpływ na to, co robię, kiedy scena jest kręcona, potem – już nie.

Miał 5 lat, kiedy po raz pierwszy zakomunikował mamie, ze chce być aktorem i przyznaje, że znacznie mniej go wtedy fascynowało granie, a dużo bardziej chwile, gdy aktorzy odbierali nagrody. Ale droga do zawodu nie była taka prosta: kończył „budowlankę”, a do łódzkiej Filmówki dwukrotnie się nie dostał. Zdał dopiero do PWST we Wrocławiu.
Zadebiutował na scenie  Teatru Polskiego we Wrocławiu w roli Tatara w „Azylu” wg Maksyma Gorkiego w reżyserii Krystiana Lupy. Wspomina, z jaką zawiścią kolegów się spotkał, gdy dostał tę rolę na III roku studiów. Nie zdawał sobie sprawy, jakim legendarnym reżyserem jest Lupa, bo prawie nie chodził do teatru. Opowiada, jaką przygodą była ta współpraca i jak wiele się wtedy nauczył. Jednak woli film, choć uważa, że teatr jest najlepszym warsztatem dla aktora.

Karierę telewizyjną rozpoczął od gościnnych występów w „Klanie” (2001). Na dużym ekranie zadebiutował rok później w epizodzie w „Dniu świra” Marka Koterskiego. Potem były „Lejdis”, „Testosteron”, „Dziewczyna z szafy”.

– Jego aktorstwo polega na strojeniu min i to super, kiedy się z nim pracuje, bo proponuje tysiąc rzeczy – mówi reżyser Bodo Kox i dodaje, że Mecwaldowski ma wielką energię, która bywa trudna do zagospodarowania.

Andrzej Saramonowicz ujawnia, że gdy pisze, pomaga mu prywatna znajomość z aktorem, bo dzięki niej lepiej może sobie wyobrazić postać, którą tworzy. A i tak za każdym razem ma ona mniej energii niż Mecwaldowski.

- Ciągnie mnie nieraz, żeby grać za dużo – przyznaje bohater programu.

- Jest dziwną mieszanką różnych przeciwności – uważa Borys Szyc. – Niby wygłupy, wygłupy, a na samym planie do zadania podchodzi śmiertelnie poważnie.

– Ja po prostu bardzo poważnie podchodzę do zawodu – ripostuje Mecwaldowski. W programie o aktorze mówią także: Magdalena Różczka, Agata Buzek i Paweł Wilczak.

Ilustracją do „Niedzieli z…” będzie dramat psychologiczno – obyczajowy „Kto nigdy nie żył…” w reżyserii Andrzeja Seweryna z 2006 roku. Początek emisji o godz. 18.15.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA