fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Dwaj aktorzy, jeden Einstein

National
W niedzielę będzie premiera 10-odcinkowego serialu biograficznego „Geniusz” o Albercie Einsteinie. To pierwsza taka produkcja fabularna National Geographic.

Scenariusz powstał na podstawie biografii Waltera Isaacsona „Einstein. Jego życie, jego wszechświat”. Opowiada historię życia słynnego fizyka, począwszy od jego lat gimnazjalnych, gdy wbrew woli ojca porzucił szkołę w Niemczech, by ubiegać się o studiowanie na politechnice w Szwajcarii, poprzez nieoczywiste początki naukowej kariery, aż po naukowe triumfy.

Historia jego życia nie jest jednak opowiadana linearnie - wątki z różnych lat życia Einsteina pojawiają się za sprawą wspomnień. Tłem dla nich są skomplikowane, często tragiczne wydarzenia historyczne, jak obie wojny światowe, a także powikłane losy osobiste - liczne, obfitujące w afery związki Einsteina z kobietami. Miał wprawdzie tylko dwie żony, ale przygód tak wiele, że starczyłoby dla kilku. W tej sytuacji konsekwentnie kolportowana plotka, jakoby miał romans z Marylin Monroe, nie wydaje się wcale taka niemożliwa...

Rodzice nie przypuszczali zapewne (jego sukcesów dożyła tylko matka, a ojciec sprzeciwiał się naukowym zapędom syna), że Albert, który bardzo późno zaczął mówić, stanie się kiedyś jednym z najsłynniejszych naukowców w dziejach. Na egzaminie wstępnym na Politechnikę w Zurychu zdobył celujące noty z matematyki i fizyki, ale oblał z francuskiego, chemii i biologii... Nigdy nie miał samochodu ani nie nauczył się go prowadzić.

Albert Einstein (1879 -1955) stworzył ogólną i szczególną teorię względności. Miał 26 lat, gdy opublikował pięć  kluczowych prac naukowych, zmieniających współczesną fizykę. W pierwszej - opisał zasadę działania efektu fotoelektrycznego, na którym opiera się fizyka kwantowa (za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego w 1921 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki). Dwie kolejne rozprawy dostarczyły dowodów na istnienie atomów. W czwartej przedstawił szczególną teorię względności. Na jej podstawie stworzył słynne równanie E=mc2, dowodzące, że można zmieniać przedmioty w energię.

Wytrwale pracował nad odkryciem całościowej teorii, zdolnej opisać prawa fizyki i wszystkie zjawiska fizyczne we wszechświecie. Z drugiej strony - opatentował lodówkę, która nigdy nie weszła do seryjnej produkcji...

Nie uważał siebie za ateistę, ale agnostyka. Walczył o prawa obywatelskie, angażował się w działalność charytatywną. Dzięki jego staraniom został utworzony Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Jednak, gdy w 1953 roku otrzymał propozycję zostania prezydentem Izraela, odrzucił ją. Nigdy nie nosił skarpetek. Był abstynentem. Lubił żeglarstwo i muzykę klasyczną, zwłaszcza Bacha, Mozarta i Beethovena. Przez wiele lat jego mózg przechowywany był jak relikwia, mogąca służyć do rozwiązania zagadki geniuszu...

Zdjęcia do serialu nakręcono w czeskiej Pradze, gdzie Einstein mieszkał i wykładał na początku swojej naukowej kariery. W serialu pojawią się również inni wielcy naukowcy XX wieku m.in. Piotr Curie i Maria Skłodowska-Curie (z którą się przyjaźnił), Wilhelm Roentgen, Carl Jung i Werner Heisenberg.

Młodego Einsteina zagrał Johnny Flynn, dojrzałego - Geoffrey Rush, Elsę (drugą żonę) - Emily Watson. Światowa premiera serialu odbędzie się na antenie National Geographic w 171 krajach i 45 wersjach językowych. Producentami wykonawczymi są Gigi Prizker oraz zdobywcy Brian Grazer i Ron Howard, który po raz pierwszy stanął za kamerą serialu fabularnego.

Premiera serialu „Geniusz” w niedzielę 23 kwietnia o  godz. 21.30 na National Geographic.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA