fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Bioton dystrybutorem leku Biomedu

AdobeStock
45 mln zł – tyle szacunkowo warta jest umowa na sprzedaż i dystrybucję Distreptazy w Polsce, podpisana przez Biomed-Lublin z Biotonem. Umowa będzie obowiązywała do końca 2022 r.

W ramach osiągniętego porozumienia o współpracy Bioton zobowiązał się nabywać Distreptazę od Biomedu, a następnie sprzedawać ją wyłącznie na terytorium Polski. Zobowiązania Biotonu obejmują również aktywną promocję i reklamę produktu. W zamian za usługi świadczone przez Bioton, Biomed będzie płacić wynagrodzenie, które uzależnione będzie od wolumenów sprzedaży.

Strony umowy ustaliły jej wymagane minimalne roczne poziomy. W przypadku gdyby Bioton ich nie osiągnął, zwróci Biomedowi utracone korzyści w postaci marży na produkcie pomniejszonej o wynagrodzenie, które byłoby należne Biotonowi, jeśli plan sprzedażowy zostałby wykonany.

Łączna wartość przychodów Biomedu wygenerowanych dzięki współpracy, szacowana jest przez zarząd spółki na około 45 mln zł do końca obowiązywania umowy, czyli do końca 2022 r. Umowa będzie obowiązywała od 1 marca tego roku

- Zainwestowaliśmy w uruchomienie nowego wydziału Distreptazy, co umożliwi nam podwojenie jej produkcji oraz obniży koszty jej wytwarzania. Linia zacznie działać w trzecim kwartale br. Nowy wydział Distreptazy pozwoli nam zrealizować ambitne plany sprzedażowe zapisane w umowie z Biotonem– komentuje Marcin Piróg, prezes Biomedu. - Dzięki współpracy z Biotonem, sprzedaż Distreptazy będzie dużo wyższa, niż możliwa by była, gdybyśmy prowadzili ją własnymi siłami. Przełoży się to też na poprawę marż i wyników finansowych. Jednocześnie zmniejszą się nasze stałe koszty sprzedaży i zastąpione zostaną kosztami zmiennymi w formie wynagrodzenia Biotonu, uzależnionymi od wolumenów sprzedaży – dodaje.

Distreptaza to lek na receptę w formie czopków stosowanych m.in. w leczeniu przewlekłego zapalenia przydatków, zmian naciekowych, pooperacyjnych czy zapalenia błony śluzowej macicy oraz w leczeniu choroby hemoroidalnej. Lek zarejestrowany jest, poza Polską, m.in. w takich krajach jak: Ukraina, Mongolia, Mołdawia, Gruzja czy Kazachstan. Obecnie Distreptaza odpowiada za około 30 proc. przychodów generowanych przez Biomed-Lublin. W 2017 r. sprzedaż zagraniczna tego leku była większa niż sprzedaż krajowa.

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na tę informację. Rano na zielono świecą notowania Biomedu i Biotonu. Akcje tej pierwszej spółki drożeją o ponad 6 proc., do 1,53 zł. Walory producenta insuliny drożeją z kolej o blisko 3 proc., do 3,87 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA