fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Samorzutnie aktywowane poduszki w FCA

Fiat Chrysler (FCA) objął akcją przywoławczą 297 tys. starszych minivanow w Ameryce Płnc, bo problem w instancji elektrycznej może samorzutnie aktywować poduszki powietrzne
Akcja dotyczy Dodge Grand Caravan z lat modelowych 2011-12 — 209 tys. samochodów w Stanach i niemal 88 tys. w Kanadzie — w których doszło z tego powodu od odniesienia lekkich obrażeń przez 8 osób. Wcześniej mówiono o 13 przypadkach na skutek zwarcia w instalacji, które uruchamiało bez ostrzeżenia poduszkę po stronie kierowcy.
Usuwanie tej usterki zacznie się pod koniec lipca, w salonach zostanie wymieniona część instalacji i założona dodatkowa ochrona w razie potrzeby.
Firmy samochodowe musiały naprawiać w ostatnich latach dziesiątki milionów pojazdów z powodu różnych problemów z poduszkami, głównie na skutek wadliwych generatorów gazu, produkcji japońskiej Takaty. Kilkanaście firm wymieniło te elementy w 46 mln poduszek w 29 mln samochodów w Stanach. Do 2019 r. musza wymienić 64-69 mln generatorów w 42 mln pojazdów. Akcja naprawcza w FCA nie ma związku z Takatą — podano.

Takata bankrutuje

Tymczasem japoński producent poduszek samochodowych, który stracił miliardy i opinię może w przyszłym tygodniu ogłosić upadłość w Japonii i w Stanach — ujawniły osoby znające sprawę.
Takata negocjuje z amerykańskim producentem podzespołów Key Safety Systems porozumienie finansowe o przejęciu od niej działalności na terenie USA — podały potwierdzając informację dziennika „Nikkei".. Do porozumienia z Key może nie dojść przed ogłoszeniem upadłości.
Amerykanie mieliby przejąć tę działalność za 180 mld jenów, japońska grupa zostałaby tylko wydmuszką, obciążoną zobowiązaniami finansowymi.
Według japońskiego dziennika, Takata ma ponad bilion jenów (8,09 mld euro) długów na skutek zmasowanej wymiany poduszek, które przyczyniły się do co najmniej 16 przypadków utraty życia.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA