fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Godzina dla Ziemi. W Polsce - dla Puszczy Karpackiej

Dziś od 20.30 przez godzinę Pałac Kultury i Nauki pogrąży się w ciemnościach
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ponad 70 miejscowości w całym kraju włączy się w 11. edycję ,,Godziny dla Ziemi".

Tegoroczna akcja w Polsce będzie poświęcona Puszczy Karpackiej. Fundacja WWF Polska chce w ten sposób przybliżyć ideę ochrony tego cennego przyrodniczo miejsca, położonego na Podkarpaciu.

Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Dlatego przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę.

Puszcza Karpacka to obszar rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzkich. Jest to już jeden z niewielu obszarów na Starym Kontynencie, gdzie człowiek może odpoczywać w pełnej harmonii z przyrodą.

Puszcza - skrywa swoje serce, czyli teren planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego.

- Na obszarze planowanego Turnickiego Parku Narodowego zostało zlokalizowanych prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych - wiekowych jodeł, buków i jaworów, osiągających wiek nawet 300 lat. To jedyne z niewielu miejsc w Polsce, będące ostoją charyzmatycznych drapieżników takich jak: niedźwiedź, wilk, ryś i żbik – wylicza Stefan Jakimium z WWF Polska.

Dodaje, że mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie parku narodowego przeciąga się, a tamtejsza przyroda jest degradowana i eksploatowana.

-Dlatego wzywamy do ochrony tego miejsca przez podpisywanie petycji na stronie SerceKarpat.pl" - apeluje ekolog.

Już w 1992 roku powstała koncepcja utworzenia Turnickiego Parku Narodowego o powierzchni 17 tys. ha, ale trzy lata później minister ochrony środowiska Stanisław Żelichowski uznaje, iż nie widzi możliwości powołania nowego parku, podając jako główną przyczynę brak pieniędzy.

W1996 roku później powstaje Społeczny Komitet Na Rzecz Utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. W 2015 roku ponad 90 tys. osób podpisuje się za utworzeniem tego parku w ramach akcji "SOS Karpaty".

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przygotowała projekt stworzenia w tym lesie rezerwatu o powierzchni 8 tys. ha, położonego na południe i wschód od rzeki Wiar, należącego do gminy Bircza i częściowo gminy Fredropol.

Projekt ten został złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska; nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Na razie na obszarze przyszłego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60 proc. (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka" (8 tys. ha).

W tym roku w ramach akcji „Godzina dla Ziemi WWF" w Polsce zgaśnie światło właśnie dla Puszczy Karpackiej.  W sumie w ponad 70 miastach, które do tej pory oficjalnie zadeklarowały przyłączenie się do akcji.

O godz.20.30 na godzinę oświetlenie zgaśnie m.in. na Pałacu Kultury i Nauki, moście Śląsko-Dąbrowskim czy murach obronnych Starego Miasta w Warszawie.

Poza tym do akcji w tym roku przyłączą się galerie handlowe należące do Unibail-Rodamco: Arkadia, Galeria Mokotów i Galeria Wileńska. Klienci nie muszą obawiać się nastania egipskich ciemności, bo o 20.30 światła w tych obiektach jedynie przygasną.

W województwie łódzkim przyłączyła się m.in. Łódź i Zgierz. W geście solidarności zgasną światła w takich miejscach jak m.in. University Business Park A i B przy ul. Wólczańskiej 178 oraz w Serlinga Business Center przy ul. Sterlinga 8a, a w Poznaniu zgasną m.in. iluminacje świetlne umieszczone na budynkach urzędów czy światła wewnątrz instytucji.

W Toruniu zostaną wyłączone m.in. iluminacje na Dworze Artusa, Zamku Krzyżackim, murach obronnych przy Bulwarze Filadelfijskim oraz podświetlenie estakady na pl. Daszyńskiego.

Z kolei w gdyńskiej restauracji Gard — Nordic Kitchen o 20.30 na godzinę zgaśnie światło.- Nasi goście będą mogli zrelaksować się w blasku świec z widokiem na zatokę- chwali się lokal. Zapowiada też 25 proc.zniżki na dania i napoje, do których przygotowania nie wykorzystuje energii elektrycznej.

Ekolodzy podali, że światła mają zgasnąć w sumie w różnych punktach w ponad 70 polskich miastach. Przez symboliczne wygaszenie iluminacji aktywiści chcą promować zrównoważony rozwój, a także poszanowanie dla naturalnych zasobów planety.

W 2017 roku zgasło około 13 tys. instalacji rozświetlających zabytki i pomniki na całym świecie, m.in. oświetlenie opery w Sydney, wieży Eiffela, pałacu Buckingham w Londynie, moskiewskiego Kremla i Empire State Building w Nowym Jorku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA