fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Genetyka uratuje kurczaki przed wyginięciem?

stock.adobe.com
Naukowcy zastosowali techniki edycji genowej, aby zwiększyć hodowlę zagrożonych gatunków kurczaków. Ma to pomóc w zachowaniu bioróżnorodności kur hodowanych w warunkach komercyjnych.

Kurczaki będą zapewne najtrwalszym śladem, jaki zostanie po epoce, w której obecnie żyjemy. Na świecie żyje około 21 miliardów kruczków - stały się one niezwykle ważnym elementem naszego łańcucha pokarmowego. Góry ich kości lądują na śmietnikach i z czasem staną się warstwą kopalną antropocenu (ery człowieka).

Dziś dzikie kurczaki już nie występują w przyrodzie. Wszystkie, które znamy pochodzą od udomowionych w trzecim lub czwartym tysiącleciu przed naszą erą w Indiach czy Chinach kur bankiwa. Nadal jednak ulepszamy nasze kurczaki, aby ich uda i piersi były większe i bardziej mięsiste. Niektóre rasy kurczaków nie spełniają tych oczekiwań. Potrzebujemy ptaków, które są łatwe w utrzymaniu i których mięso jest smaczne. Hodowla niektórych ras jest trudna, zdarza się też, że niektóre rasy nie mogą się rozmnażać.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu zastosowali techniki edycji genowej, aby zwiększyć hodowlę zagrożonych gatunków hodowlanych i ułatwić hodowlę kur komercyjnych. Wstrzyknęli oni wyspecjalizowane komórki macierzyste (pierwotne komórki zarodkowe) kurcząt jednej rasy bezpośrednio do jaj kurczaków innej rasy. Kurczęta z tak spreparowanych jaj wykluły się zdrowe. Kiedy dorosły, były w stanie znieść jaja zawierające wszystkie informacje genetyczne pochodzące od innej rasy kurcząt. To może pomóc uratować zarówno niektóre zagrożone, jak i bardzo rzadkie rasy kurczaków.

- Potrzebne są nowe pomysły, jeśli mamy uratować wiele naszych gatunków ptaków. Te kurczaki są pierwszym krokiem w ratowaniu i ochronie rzadkich ras drobiu przed utratą i w zachowaniu różnorodności biologicznej w konsekwencji zmian środowiskowych i klimatycznych - powiedział Dr Mike McGrew, jeden z autorów badania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA