Doradztwo zawodowe już od przedszkola - jest rozporządzenie MEN

Doradztwo zawodowe będzie zaczynało się już w przedszkolu. Każda szkoła będzie musiała opracować wewnątrzszkolny systemu doradztwa zawodowego - przewiduje rozporządzenie MEN, które wejdzie w życie 1 września.

Publikacja: 21.08.2018 14:40

Doradztwo zawodowe już od przedszkola - jest rozporządzenie MEN

Foto: Adobe Stock

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała 16 sierpnia rozporządzenie w sprawie doradztwa zawodowego, które określa na czym polega doradztwo zawodowe oraz jakie są jego cele na poszczególnych etapach edukacji.

Kim chcesz być, przedszkolaku

Zgodnie z rozporządzeniem doradztwo zawodowe  ma umożliwić preorientację zawodową wychowankom przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego oraz orientację zawodową dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Działania w zakresie doradztwa zawodowego zostały przewidziane dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

W rozporządzeniu wskazano również podczas jakich zajęć oraz innych działań podejmowanych w przedszkolach oraz w poszczególnych typach szkół może być realizowane doradztwo zawodowego.

Rozporządzenie określa też treści programowe dla poszczególnych etapów edukacyjnych i typów szkół, by zapewnić uczniom wsparcie szkoły w zakresie podejmowania świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych.

Szkoła musi mieć doradcę

Od 1 września 2018 r. doradztwo zawodowe będzie realizowane w oparciu o program wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego na dany rok szkolny, zawierający takie elementy jak m.in.: tematykę działań, w ramach których zostaną zrealizowane poszczególne treści; metody, formy i terminy realizacji poszczególnych działań; wskazanie osób odpowiedzialnych za realizację działań.

Docelowo zajęcia z doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych ma prowadzić nauczyciel z kwalifikacjami doradcy zawodowego.  Jeśli takiej osoby nie ma, to do końca roku szkolnego 2021/2022,  dyrektor szkoły będzie mógł powierzyć prowadzenie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego innemu nauczycielowi lub osobie niebędącej nauczycielem. Osoba ta musi posiadać przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. MEN zakłada, że dzięki takiemu rozwiązaniu w okresie przejściowym będzie możliwe uzupełnienie kwalifikacji przez pracownika szkoły lub zatrudnienie osoby posiadającej kwalifikacje nauczyciela doradcy zawodowego – określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. poz. 1575).

Podpisany przez minister Annę Zalewską dokument został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała 16 sierpnia rozporządzenie w sprawie doradztwa zawodowego, które określa na czym polega doradztwo zawodowe oraz jakie są jego cele na poszczególnych etapach edukacji.

Kim chcesz być, przedszkolaku

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego