fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Apteka jednak sprzeda szkole płyn na wszy

Adobe Stock
Jeszcze w lipcu do Sejmu trafić ma projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który znosi sankcje karne za sprzedaż leków do placówki oświatowej, przedszkola czy domu pomocy społecznej.

Lada dzień do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpisany ma zostać projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który nowelizuje art. 86a. Obowiązujący od 6 czerwca przepis tzw. ustawy antywywozowej, która miała uszczelnić kanały nielegalnego wywozu leków, wywołał spore zamieszanie. Przewiduje bowiem, że apteka ogólnodostępna może zbyć produkty lecznicze jedynie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi, wyłącznie na potrzeby jego leczenia, oraz w celu zaopatrzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, czyli np. szpitala czy przychodni.

Czytaj także:

Podmiotom nieuprawnionym do obrotu lekami można wydać jedynie środki sprzedawane w sklepach ogólnodostępnych, tzw, leki OTC (over the counter, czyli nie na receptę), np. opakowanie przeciwbólowego paracetamolu w określonej, niskiej dawce czy środka na ból gardła.

Przepis nie wyłączał leków OTC sprzedawanych wyłącznie w aptekach w ilości wyższej niż dostępne w sklepach.

Jeśli więc szkoła, dom dziecka, schronisko dla zwierząt, ale także firma prywatna, chciałyby zaopatrzyć apteczkę w środek do przemywania ran, szampon na wszy czy lek przeciwbólowy, apteka nie może im go sprzedać, bo nie prowadzą działalności leczniczej. Zarówno aptece, jak i kupującemu groziłoby za to od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

– O konieczności nowelizacji art. 86a mówiliśmy wielokrotnie na etapie konsultacji publicznych projektu – mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. – Kiedy okazało się, że za sprzedaż środka dezynfekcyjnego może grozić więzienie, podjęliśmy rozmowy z resortem zdrowia. Udało nam się ustalić, że do czasu koniecznej nowelizacji na fakturze za leki kupowane przez domy dziecka czy domy pomocy społecznej (DPS) wpisane będą dane pacjenta, a jako płatnik będzie figurował dom dziecka lub DPS – tłumaczy Tomków.

Jak zapewnia wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację służby zdrowia Janusz Cieszyński, projekt znowelizowanej ustawy powinien trafić do Sejmu jeszcze w lipcu. Rozszerza on katalog produktów leczniczych dostępnych w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci czy wykonujących działalność leczniczą o leki bez recepty, z wyłączeniem leków zawierających substancje psychoaktywne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA