fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Sekretarz zdrowia USA leci na Tajwan. Pierwsza taka wizyta od 40 lat

AFP
Sekretarz zdrowia i opieki społecznej USA, Alex Azar, odwiedzi Tajwan w nadchodzących dniach - będzie to najwyższy rangą przedstawiciel USA na Tajwanie od ponad 40 lat. Wizyta Azara na Tajwanie prawdopodobnie wywoła niezadowolenie Chin, które uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję.

W czasie wizyty na Tajwanie Azar spotka się m.in. z prezydent wyspy, Tsai Ing-wen - podało MSZ Tajwanu.

Chiny określają kwestię Tajwanu mianem najbardziej wrażliwej sprawy w relacjach Waszyngtonu z Pekinem a wizyta Azara prawdopodobnie doprowadzi do zaognienia już bez tego napiętych relacji między USA a Chinami - zaznacza Reuters.

"Tajwan jest modelem transparentności i współpracy w zakresie globalnej ochrony zdrowia w czasie walki z pandemią COVID-19 i długo przed nią" - napisał Azar w specjalnym oświadczeniu.

Sekretarz dodał, że na Tajwanie chce podkreślić iż "wolne i demokratyczne społeczeństwa są najlepszym modelem dla ochrony (...) zdrowia".

Departament Zdrowia USA określił planowaną wizytę Azara na Tajwanie mianem "historycznej".

Od 1979 roku USA nie utrzymują relacji dyplomatycznych z Tajwanem (w tym roku Waszyngton nawiązał relacje dyplomatyczne z Pekinem, który uzależnia nawiązanie takich relacji od zerwania relacji z Tajpej - red.), ale pozostaje bliskim sojusznikiem władz wyspy i głównym dostarczycielem uzbrojenia dla tajwańskiej armii.

Ostatnim najwyższym rangą przedstawicielem władz USA, który odwiedził wyspę po 1979 roku, była w 2014 roku Gina McCarthy, stojąca wówczas na czele Agencji Ochrony Środowiska.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA