fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Ambasador USA ostrzega kraje, które chcą współpracować z Huawei

AFP
Ambasador USA w Niemczech, Richard Grenell powiedział, że Donald Trump "poinstruował go, aby mówił wprost, że państwa, które zdecydują się na wykorzystanie niegodnego zaufania dostawcy technologii 5G, zagrożą dalszej wymianie informacji wywiadowczych na najwyższym poziomie z USA".

Waszyngton od miesięcy wywiera presję na sojuszników, aby ci wykluczali Huawei z procesu tworzenia infrastruktury dla sieci 5G. USA wskazują, że włączenie w tworzenie sieci 5G chińskiej firmy stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, ze względu na związki Huawei z chińskimi władzami.

Grenell w niedzielę oświadczył, że prezydent dzwonił do niego w niedzielę z pokładu Air Force One (samolot prezydenta USA) i przedstawił mu swoje stanowisko w sprawie uzależnienia dalszej wymiany informacji wywiadowczych między USA a sojusznikami od niepodejmowania przez sojuszników współpracy z chińską firmą.

Jak dotąd w Europie Wielka Brytania i Francja oświadczyły, że nie wyłączą firmy Huawei z procesu tworzenia sieci 5G w tych krajach.

Decyzja Londynu w tej sprawie miała rozwścieczyć Trumpa - pisze AFP.

Podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium sekretarz stanu USA, Mike Pompeo mówił, że Huawei jest "koniem trojańskim chińskiego wywiadu".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA