Dobra osobiste

Sąd: warszawska szkoła musi przeprosić ucznia za homofobię

Adobe Stock
Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie prześladowania ucznia z powodu jego orientacji seksualnej – informuje Kampania Przeciw Homofobii.

Sprawa dotyczyła Jakuba, ucznia jednej z warszawskich szkół średnich, który otwarcie mówił o tym, że jest gejem.

Jak podaje Kampania Przeciw Homofobii (KPH) nastolatek był regularnie szykanowanych przez rówieśników. Szkolni koledzy wyzywali go od „pedałów", „ciot" i „pedofili". Wyśmiewali i obrzucali resztkami owoców, gumkami i długopisami. Notorycznie chowano mu plecak, a na szkolnym korytarzu rozklejano homofobiczne naklejki.

Trzy lata po skończeniu szkoły Jakub zdecydował się wnieść sprawę do sądu. Z pomocą prawników Kampanii Przeciw Homofobii, której był już wtedy pracownikiem, wytoczył szkole proces. Pozew przeciwko szkole zawierał zarzut naruszenia jego dóbr osobistych. Żądał publikacji przeprosin.

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że szkoła naruszyła dobra osobiste swojego byłego ucznia i zobowiązał ją do opublikowania przeprosin m.in. na jej stronie internetowej. W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał m.in. że „obiektywnie patrząc używanie wulgaryzmów takich jak „pedał, ciota, (...) homoś, pedofil, pedzio" nie jest przejawem realizacji wolności słowa, czy prawa do krytyki, lecz poniżającym, wyszydzającym i szkalującym godność człowieka zachowaniem, nie mającym żadnego racjonalnego usprawiedliwienia". Szkoła wniosła od wyroku apelację. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok i na stronie internetowej pojawiły się przeprosiny.

- To co jest w tym rozstrzygnięciu szczególnie istotne, to nazwanie przez sąd problemu homofobii po imieniu oraz przypomnienie, że do obowiązków szkół publicznych należy aktywne przeciwdziałanie temu zjawisku – mówi adw. Paweł Knut, prawnik KPH.

Zdaniem KPH wyrok należy nazwać historycznym – jak dotąd jest to pierwsza sprawa, w której sąd skazał szkołę za brak przeciwdziałania homofobii wśród uczniów.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL