fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Jak i po co wyrabiać dowód osobisty dziecku

Adobe Stock
Dowód osobisty można wyrobić także dla dziecka. Dlaczego warto to zrobić? Jak złożyć wniosek? Na te i inne pytania odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

Dowód osobisty dziecku może przydać się szczególnie podczas wakacji. Tak samo, jak w przypadku dorosłych taki dokument wystarczy do przekroczenia granic zwłaszcza na terenie Unii Europejskiej.

Poza tym wyrobienie paszportu może potrwać dłużej. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, że w okresie wakacyjnym składanych jest najwięcej wniosków, ale także nadal panującą pandemię.

- Nie wszystkie urzędy wróciły do normalnego funkcjonowania. W wielu miejscach, aby złożyć wniosek o paszport najpierw, z odpowiednim wyprzedzeniem, trzeba umówić się na wizytę - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak złożyć wniosek przez internet?

Wyrobić dowód można przy użyciu Profilu Zaufanego. Będzie potrzebne także aktualne zdjęcie dziecka w wersji elektronicznej. Chociaż fotografia powinna spełniać określone wymogi, to z powodzeniem można wykonać ją samodzielnie.

W celu złożenia wniosku wystarczy wejść na portal www.GOV.pl i zalogować się na konto "Mój GOV". Następnie należy wybierać e-usługę "Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego".

Po wejściu w usługę program pokieruje wnioskodawcę. Będzie trzeba uzupełnić dane osobowe i wybrać powód ubiegania się o dowód osobisty. Następnie należy wybierać urząd, w którym odbierze się dokument. Jeśli dziecko ma więcej niż 13 lat w dowodzie może znaleźć się certyfikat podpisu osobistego.

Uwaga! Należy się upewnić się, że podany we wniosku e-mail jest poprawny. To tam urząd wyśle numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym należy zwrócić się po odbiór dokumentu.

Na koniec należy sprawdzić wniosek i podpisać go elektronicznie. Można to zrobić zarówno poprzez Profil Zaufany jak i używając e-dowodu.

Ważne informacje

Za wyrobienie dowodu dla dziecka nie trzeba płacić. Usługa jest darmowa.

Ważność dokumentu zależy od wieku dziecka. Jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat, to dowód ważny jest 5 lat. W przypadku dziecka starszego dokument pozostaje ważny przez 10 lat.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że dowód będzie gotowy do odbioru w ciągu 30 dni. Często jednak zdarza się, że jest gotowy wcześniej. – Aby sprawdzić, czy dokument jest gotowy do odbioru nie trzeba dzwonić do urzędu, czy regularnie go odwiedzać – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wystarczy skorzystać z e-usługi "Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy". To bardzo proste. Jedyne, czego potrzebujemy to numer złożonego wniosku – dodaje szef MC.

Numer wniosku znajduje się w wiadomości e-mail lub w skrzynce na koncie "Mój GOV".

Źródło: MC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA