fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

JPMorgan: Gospodarka USA się skurczy i to znacznie

Wall Street
AFP
Jeden z największych bank z Wall Street ostrzega, że na początku 2021 nastąpi spadek PKB Stanów Zjednoczonych.

Wraz z nawrotem pandemii i przywracaniem lockdownów w kolejnych stanach USA, perspektywy ekonomiczne zaczynają wyglądać pesymistycznie. JPMorgan ostrzegł w piątek, że gospodarka faktycznie zaczęła się kurczyć.

- Ta zima będzie ponura – stwierdzili ekonomiści JPMorgan w notatce do klientów cytowanej przez CNN.

Według ekonomistów banku, w czwartym kwartale 2020 wzrost PKB spowolni do 2,8 proc. w czwartym kwartale, by w pierwszym kwartale 2021 zmniejszyć się o 1 procent. Głównym powodem problemów gospodarczych jest, oczywiście, pandemia Covid-19 i związane z nią ograniczenia – godziny policyjne np. w Kalifornii i Ohio, zamykanie szkół, zamykanie gastronomii itp. Ale problemem jest także to, że rząd federalny nie może dojść do porozumienia w kwestiach dotyczących pomocy dla gospodarki. Republikanie i Demokraci nie byli w stanie dogadać się w sprawie nowej ulgi fiskalnej, w efekcie czego 12 mln Amerykanów może stracić świadczenia do końca roku.

Z kolei Departament Skarbu wszedł w spór w FED dotyczący 455 mld dolarów funduszy, których FED używał do zasilania awaryjnych programów pożyczkowych. Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin zrzuca winę na Kongres i FED, FED protestuje, a zwykle przychylna republikanom i Trumpowi Izba Handlowa stwierdza, że decyzja Sekretarza Skarbu „zamyka drzwi przed ważnymi opcjami płynności dla firm" oraz „niepotrzebnie wiąże ręce nowej administracji".

Za dobry znak dla lepszych perspektyw na kolejne kwartały 2021 roku analitycy JPMorgan uważają dobre informacje o skuteczności szczepionek na Covid-19, które przekraczają przewidywania ekspertów. Sugeruje to, że ożywienie gospodarcze może się pojawić relatywnie szybko i przynieść ulgę tym częściom gospodarki, które pandemia niemal dosłownie zmiażdżyła na całym świecie – hotelom, liniom lotniczym, kinom czy gastronomii.

Maleją także wydatki konsumenckie, po gigantycznych wzrostach w trzecim kwartale, widać już oznaki wyhamowywania popytu. Rośnie też znów bezrobocie, co tydzień liczba wniosków o zasiłki jest większa niż w najgorszym okresie Wielkiego Kryzysu.

Kryzysu nie odczuwa za to Wall Street. Indeks giełdowy Dow Jones trzyma się na rekordowych poziomach blisko 30 tys. punktów, a inwestorzy gromadzą akcje producentów szczepionek na Covid-19.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA