fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Tajemnica znikającej rosyjskiej inflacji

Bloomberg
Rosjanie oceniają wzrost cen w kraju na 5 razy wyższy, aniżeli głoszą oficjalne statystyki Kremla.

Inflacja w Rosji wyniosła w styczniu 0,3 proc. według danych urzędu statystycznego Rosstat. Tymczasem osobista inflacja Rosjan (wyliczana na podstawie koszyka towarów, kupowanego przez biorących udział w badaniu) wzrosła w tym samym miesiącu o 1,6 proc., wynika z badania firmy Romir.

„Przez miesiąc wskaźnik osobistej inflacji wyrósł o 1,6 proc. w stosunku do grudnia. To ponad 5 razy więcej aniżeli wynosi oficjalna inflacja w Rosji" - cytuje komunikat agencja Prime.

Eksperci Romir wyjaśniają, że po pierwsze ceny na podstawowe towary poszybowały w czasie świąt Nowego Roku-Bożego Narodzenia, które w Rosji przypada na styczeń. Najbardziej wzrosły ceny owoców i warzyw (4-15 proc.), alkohol (5,8 proc.), papierosy (5,9 proc.), lekarstwa (3,5 proc.) i benzynę (0,5 proc.).

Także w lutym osobista inflacja ma być wyższa od oficjalnej. Romir to rosyjski prywatny holding, który jest przedstawicielem międzynarodowej instytucji badania opinii publicznej Gallup International w Rosji krajach WNP.

Firma otrzymała wyniki na podstawie danych zapotrzebowania 30 tysięcy Rosjan, 11 tys. gospodarstw domowych w 180 miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA