fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rumunia liderem ożywienia w regionie

Rumunia
AdobeStock
PKB Węgier wzrósł w pierwszym kwartale o 1,9 proc. kw./kw., a PKB Rumunii powiększył się w tym czasie aż o 2,8 proc. kw./kw. Analitycy spodziewali się w obu przypadkach niewielkich spadków. Licząc rok do roku, gospodarka węgierska skurczyła się o 2,3 proc., a rumuńska o 0,2 proc.

Lepsze od prognoz okazały się również dane ze Słowacji. Jej PKB spadł co prawda o 1,8 proc. kw./kw., ale licząc rok do roku wzrósł o 0,3 proc., gdy średnio prognozowano 2 proc. spadku.

- Ożywienie gospodarcze w Rumunii jest najbardziej zaawansowane w regionie a jej PKB jest obecnie o 0,8 proc. powyżej poziomu sprzed pandemii. O ile jeszcze nie opublikowano szczegółowych danych, to wzrost wydaje się być napędzany siłą sektora budowlanego oraz skutkami łagodniejszych niż w innych krajach restrykcji wirusowych. W kontraście do tego, Czechy zostały najmocniej dotknięte wirusem, a ich PKB jest o 5 proc. niżej niż przed pandemią - wskazuje Nicholas Farr, ekonomista z Capital Economics.

Dosyć dobre dane o PKB Węgier przyczyniały się we wtorek, obok oczekiwań co do podwyżki stóp w czerwcu, do dalszego umacniania się forinta. Za 1 euro płacono po południu 350 forintów, czyli najmniej od sierpnia zeszłego roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA