fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Eksperci TFI: Polska gospodarka przyspieszy, inflacja też

Fotorzepa, Robert Gardziński
Polska gospodarka będzie rozwijać się dynamicznie, a wraz z nią poszybuje inflacja - wynika z Barometru Rynku, nowego wskaźnika koniunktury opracowanego przez CFA Society Poland wraz z Business Insider Polska.

To pierwsza edycja Barometru Rynku, nowego wskaźnika, który będzie liczony na podstawie cyklicznego badania koniunktury prowadzonego przez CFA Society Poland we współpracy z Business Insider Polska. W ankiecie biorą udział członkowie stowarzyszenia CFA, eksperci rynku finansowego oraz zarządzający największych towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce.

Wnioski co do przyszłości polskiej gospodarki są jednoznaczne: ponad 80 proc. ekspertów TFI prognozuje przyspieszenie wzrostu PKB w najbliższych dwóch kwartałach. Zdaniem ponad połowy z nich, gospodarka jest teraz w fazie wczesnego wzrostu. Członkowie CFA Society Poland z kolei patrzą w przyszłość z nieco mniejszym optymizmem, jednak ponad połowa z nich także oczekuje znacznego wzrostu w ciągu 6 miesięcy.

Jak zauważają, odbicie gospodarki może spowodować spory wzrost cen. Więcej niż połowa respondentów z TFI uważa, że za rok stopa inflacji będzie wyższa niż obecnie, natomiast jedna trzecia twierdzi, że się nie zmieni.

Prawie wszyscy, bo ponad 90 proc. respondentów, są również zdania, że Rada Polityki Pieniężnej nie zareaguje na to w żaden sposób.

- Patrząc na czynniki makroekonomiczne, można śmiało powiedzieć, że żyjemy w czasach turbulencji. Obecnie inwestorzy, jak i rynki doświadczają coraz dotkliwszych obszarów ryzyka, z którymi muszą się mierzyć i które mają wpływ na kształt współczesnych gospodarek. Dlatego stworzyliśmy Barometr Rynku, projekt cyklicznego badania będącego podstawą do stworzenia indeksu badającego koniunkturę na rynku kapitałowym - powiedział Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA