fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Nadchodzą lepsze czasy w strefie euro

Adobe Stock
Gospodarka strefy euro minęła już dołek spowolnienia gospodarczego – przewidują trzy europejskie think-tanki.

Niemiecki ośrodek badawczy Ifo, szwajcarski KOF i włoski Istat szacują, że w IV kwartale 2019 r. gospodarka strefy euro urosła o 0,3 proc., po 0,2 proc. w poprzednich dwóch kwartałach.

Czytaj także: Silne wstrząsy na rynkach po ataku Iranu na USA. Ropa drożeje 

Także w pierwszych dwóch kwartałach 2020 r., jak przewidują ekonomiści trzech think-tanków, PKB strefy euro ma rosnąć w tempie 0,3 proc. kwartał do kwartału. Gdyby takie tempo wzrostu utrzymało się przez cały rok, gospodarka Eurolandu urosłaby o około 1,2 proc., czyli tak samo jak w 2019 r.

Badacze z Ifo, KOF i Istat wskazują, że motorem wzrostu gospodarki strefy euro pozostanie popyt konsumpcyjny, bo rynek pracy pozostaje jak dotąd odporny na problemy przemysłu. Zwracają jednak uwagę na to, że odwilż w stosunkach handlowych między USA i Chinami oraz większa pewność co do tego, jak przebiegał będzie brexit, mogą przyczynić się do ożywienia popytu zewnętrznego. 

Badacze z Ifo, KOF i Istat wskazują, że motorem wzrostu gospodarki strefy euro pozostanie popyt konsumpcyjny, bo rynek pracy pozostaje jak dotąd odporny na problemy przemysłu. Zwracają jednak uwagę na to, że odwilż w stosunkach handlowych między USA i Chinami oraz większa pewność co do tego, jak przebiegał będzie Brexit, mogą przyczynić się do ożywienia popytu zewnętrznego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA