Dane gospodarcze

Bank Światowy ostrzega przed ograniczeniami wzrostu gospodarczego

Flickr
Wygląda na to, że szczyt wzrostu globalna gospodarka ma już za sobą, bo ograniczają go demografia, brak inwestycji, coraz wolniejszy wzrost wydajności i wreszcie zacieśnianie polityki pieniężnej – ostrzega w najnowszym raporcie Bank Światowy.

Wzrost polskiego PKB za ubiegły rok ekonomiści waszyngtońskiej instytucji szacują na 4,5 proc. Prognozowany na ten rok poziom 4 proc. oznacza zachowanie wysokiej dynamiki wzrostu. To głównie zasługa silniejszej, niż oczekiwano, aktywności gospodarczej w strefie euro, co wspiera polski eksport. Do tego spadek stopy bezrobocia w Polsce do historycznie niskiego poziomu i solidny wzrost płac sprzyjają konsumpcji. Wyraźniejsze spowolnienie przyjdzie w 2019 r., gdy dynamika wzrostu spowolni do 3,5 proc. Rok później będzie jeszcze niższa – zaledwie 3,1 proc.

Tempo wzrostu globalnej gospodarki Bank Światowy oszacował na 3 proc. w minionym roku, bo w ponad połowie krajów rozwój przyspieszył dzięki ożywieniu inwestycji, a także aktywności w przemyśle i handlu. Takie tempo wzrostu światowa gospodarka może utrzymać do końca 2020 r.

W najbliższych latach tempo wzrostu w rozwiniętych gospodarkach będzie wolniejsze, gdyż na przeszkodzie stanie pełne zatrudnienie a także podnoszenie stóp procentowych przez banki centralne w celu utrzymania w ryzach inflacji – prognozuje Bank Światowy. W rezultacie tempo wzrostu w tych krajach spadnie z 2,3 proc. w minionym roku do 2,2 proc. w bieżącym i 1,7 proc. do 2020 r.

A gospodarki wschodzące i rozwijające się, których PKB w minionym roku wzrósł o 4,3 proc., też prawdopodobnie odczują przyhamowanie i zmniejszy się ich udział w globalnym wzroście.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL